Ялівець козацький
Можжевельник казацкий
Juniperus sabina
Ареал розповсюдження: Мала Азія, Сибір, Кавказ, а також гірський масив Південної і Середньої Європи.
Опис: Один з найбільш витривалих ялівців, може легко пристосуватися до умов будь-якої місцевості. Ялівець козацький – сланкий кущ утворює дуже щільні мальовничі зарослі. Посухостійкий, світлолюбивий, маловимогливий до грунту, стійкий до диму і газів, володіє грунтозахисними властивостями.
Форма / габітус: У природі ялівець козацький може виростати як невелике дерево і досягати 4 м у висоту, на ділянках росте у формі куща з максимальною висотою до 1-1,5м.
Висота: Максимальна висота рослини може досягати 1-1,5 м.
Швидкість росту: швидко розростається в ширину, річний приріст становить 10-15 см.
Хвоя: у молодих рослин колюча, прямостояча, м'яка, довжиною 4-6 мм, сизо-зелена, з чітко вираженою серединною жилкою, у дорослих - лусковидна. Якщо пошкодити кору, хвою або пагони з'являється різкий, неприємний запах, характерний для цього виду рослини.
Плоди: невеликі чорно-бурі шишкоягоди з сизуватим нальотом, які дозрівають восени після цвітіння або навесні наступного року. Плодоношення у декоративних форм зазвичай починається з 8-річного віку.
Ставлення до світла / інсоляція: Juniperus sabina світлолюбний.
Грунт: Ялівець козацький росте на будь-якому грунті, але все ж краще сприймає слабокислі або нейтральні грунту. Посухостійкий, проте молоді рослини потребують поливу під час активного росту. Добре відгукується на обприскування крони.
Хвороби ялівців: трахеомікозне в'янення (фузаріоз) ялівцю, іржа ялівцю, всихання гілок ялівцю, альтернаріоз ялівцю, буре шютте ялівцю (бура снігова пліснява хвойних порід), шютте ялівцю, нектріоз кори гілок ялівцю. При ураженні грибковими, раковими, баклеріальними захворюваннями, необхідна обробка фунгіцидами (Скор, Світч, Максим, Ордан, Хорус, Квадріс, Ридоміл Голд і т.д). Безумовно, краще, щоб «діагноз» ставив фахівець. Але це не дешево. Як правило, за допомогою інтернету і численних фотографій хвороб і шкідників, сучасний садівник може самостійно ідентифікувати ворога і правильно вибрати методи і засоби захисту рослин.
Шкідники ялівцю: рідко оселяються на цій рослині. Щоб захистити ялівець від шкідників, навесні і повторно влітку проводять профілактичне обприскування інсектицидами (Актара, Енжіо, Актеллік, Матч).