Акація звичайна / Робінія псевдоакація
Robinia pseudoacacia
Акация обыкновенная / Робиния псевдоакация
Синоніми: акація фальшива, Вакація, бобовник, бобовник звичайний, окація, робінія, Ровінія.
Ареал: батьківщиною робінії є східна частина Сполучених Штатів Америки, може рости як поодиноко, так і невеликими групами в листяних і змішаних лісах, пустищах, на помірно родючих, вологих, сухих, глинистих кам'янистих ґрунтах.
Походження / історія: цей рід був названий на честь Жана Робіна (1550 - 1629), придворного садовода Генріха IX і Людовика XIII. Близько 20 видів виростають в Північній Америці і в Південній Мексиці. Це листопадні дерева або кущі з розташованим почергово, непарно-перистим листям. Рослина сімейства бобових, також відома під назвою робінія псевдоакація, колюча акація і акація біла, причому остання назва більш відома, ніж наукова.
Назва дерева походить від грецького слова ake, що позначає «колючка, шип» - у багатьох видів акації прилистки видозмінені в колючки.
Опис: робінія псевдоакація - листопадне, велике дерево з округлою і пухкою кроною, асиметричними, і горизонтальними гілками, часто з кривим стовбуром. З віком акація набуває мальовничої парасолько подібної крони, в молодості дуже швидкоростуче дерево. Навесні біла акація розпускається пізніше ніж інші дерева, тільки на початку травня, а цвіте в травні-червні.
Акація звичайна відрізняється від інших сортів ажурною і розлогою кроною і рясним цвітінням квітів білого забарвлення.
Форма: вертикально-зростаюче дерево з широко розлогими гілками.
Висота / діаметр: високоросле дерево, до 20-25 м заввишки і 15 -18 м шириною.
Швидкість зростання: швидкозростаюче в молодому віці, до 10 років річний приріст становить 1-1.2 м, після 10 років 25-50 см.
Листя: листя у акації непарно перисте, розташоване почергово, до 20-30 см довжиною.
Листочки еліптичні, 3-4 см кожен, верхня частина має темно-зелене або блакитно-зелене забарвлення, нижня частина світло-зелена, але восени - жовтувате. Псевдоакація має отруйне листя.
Квіти: цвіте в кінці травня - початку червня на молодих пагонах. Білі квіти, зібрані в звисаючі кисті до 20 см, мають солодкуватий аромат. Використовуються в сучасній медицині. Цінна і як нектароносна рослина.
Плоди: довгасті, плоскі коричневі боби, довжиною до 12 см, шириною 1-1,5 см, голі, з насінням. Часто можна побачити сухими на деревах навіть взимку.
Пагони: у акації пагони червоно-коричневі, ребристі, сильно колючі, шипи до 3 см довжиною. Стара кора глибоко тріщинувата, темно-коричнева або темно-сіра.
Коренева система: у рослини формується стрижневий корінь, який з віком потовщується, а потім починає формувати вертикальні, бічні, далеко розповсюджуючі коріння.
Ставлення до світла: добре росте на сонячних ділянках.
Вид ґрунту: невимогливе дерево, може рости на родючих, помірно сухих, пухких глинистих, бідних, піщаних, слабокислих і лужних ґрунтах. Погано росте на важких, застійних, сирих і бідних киснем субстратах.
Застосування: застосовується в полезахисних і протиерозійних смугах уздовж доріг, в парках, садах, поблизу пасік. Стійка робінія до спеки і посухи, підходить для міського клімату, листя і коріння збагачують ґрунт азотом.
Робінія добре переносить обрізку, з куща або крони дерева можна формувати топіарну форму. Підходить вона і для формування негустих живоплотів.
Робінія псевдоакація стане прекрасним доповненням Вашої колекції декоративних рослин!
Кліматична зона / морозостійкість: 5 абсолютно вся територія України (5а-7б) від Закарпаття (5б-6б), Луганська (5а-5б) і Криму (6а-7б)
Купити робінію псевдоакацію в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA - найбільшої колекції декоративних рослин для українського клімату.
Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд».