Мапа кліматичних зон і грунтів України

При проектуванні присадибного ландшафту ребром ставиться питання про вибір видів і сортів рослин, яким буде призначено прикрашати ваш двір, сад або парк . Крім естетичних переваг, одним з основних факторів підбору завжди служать вимоги самого чагарнику або деревця до клімату , екологічних умов та грунту . Ні для кого не секрет, що деякі рослини можуть успішно вистояти навіть при найсильніших заморозках, але зачахнути від березневого або квітневого сонця , міського смогу або низької вологості ( сумнозвісні в Україні суховії ) . Інші ж навпаки здатні не тільки переносити всі негаразди сучасної екології , а й успішно насичувати навколишнє середовище киснем , боротися з шкідливими бактеріями і утилізувати вихлопи автомобілів .

У цьому розділі ми спробуємо коротко розповісти про основні критерії підбору посадкового матеріалу для вашої садиби

1.) Морозовитривалість рослин. Карта кліматичних зон України.

Показниками того, наскільки та чи інша кліматична зона підходить для посадки окремих видів кущів і дерев, служать середня і мінімальна температура повітря в січні і липні, а так само середньорічний рівень опадів. Належність до тієї чи іншої кліматичної зони визначається за середнім значенням найбільш низької температури в році. Для отримання цього показника метеорологи ділять суму найбільш низьких температур останніх 10-15 років на кількість років спостереження. Результатом такого спостереження стала карта зон зимостійкості. Ця карта включає в себе 11 зон, з кроком в 5,5 градусів Цельсія. Кожна зона розділена на дві підзони «A» і «B».

Принцип цієї карти простий. Місцевість (країна, материк) розбивається на регіони, клімат яких загалом однаковий або сильно схожий. Цей регіон називається кліматичною зоною. Зона характеризується мінімальною температурою взимку і ще додатково датою першого осіннього заморозку і останнього весняного заморозку. Визначивши по карті, до якої кліматичної зони відноситься ваш населений пункт і, знаючи вимоги до кліматичної зони для будь-якої рослини (їх ми детально виклали в описі кожної рослини) ви приблизно визначите, чи виживе рослина у вашому саду.

Проте варто зауважити, що вихідних даних деколи мало для того, щоб зробити остаточний висновок . Мікроклімат окремих областей всередині однієї зони може відрізнятися від зазначених базових значень. Так, наприклад середня температура в Києві, буде на півступеня вище, ніж у передмісті.

Звичайно, підібрати посадковий матеріал відповідний суто вашій кліматичній зоні вельми складно. При наявності професійного догляду дерева і кущі, як правило, можна висаджувати і в більш холодній зоні. Так самшит, природний ареал якого в основному лежить в шостій кліматичній зоні, може не просто прижитися, а й давати насіння і в п'ятій кліматичній зоні (вся північна Україна і Київ включно).

Так само зауважимо, що регіони, які належать до однієї кліматичної зони, можуть сильно відрізнятися природними умовами. Це пов'язано з тим, що зона не враховує широту, вологість, кількість сонця і інші фактори. Наприклад, Київ і Ташкент знаходяться в п'ятій кліматичній зоні. Але в той же час в Ташкенті росте гранат, хурма, мигдаль, чого не можна сказати про Київ. Так, можливо, що мінімальна температура для Києва і Ташкента однакова, але в Києві вона може тривати тиждень, а в Ташкенті може мати місце тільки вночі кілька годин. За цей час рослини можуть її і не відчути. У Ташкенті зими сухі , а при сухому повітрі рослини легше переносять низькі температури. Другий приклад - українське Поділля , а особливо південні ділянки , нахилені в сторону р.Дністер і Молдавії, з весни по осінь переважають вологі теплі вітру з причорномор'я. З будь-яким кипарисовиком немає проблем, на відміну від сусідніх Вінницької, Житомирської, Київської. Садівництвом можна займатися на три тиждні довше, а врожаї там збирають на два тиждні раніше. Ось вам і одна зона .

2.)Грунтово-кліматичні умови. Карта грунтів України.

Перш ніж почати вирощувати хвойні та листяні дерева і кущі в розпліднику «Проксіма», ми суворо підійшли до відбору порід і видів, найбільш придатних саме для наших регіонів. Строгий «кастинг» пройшли лише ті види, які здатні винести кліматичні умови України, а так само спокійно виростають на грунтах типових для України. Для вашої зручності, в описі кожної рослини вказані грунти, які найбільше підходять для неї, кліматичні умови, та наші особисті поради з догляду та створення необхідних умов для кожного окремо взятого саджанця.

Аналізу землі, в якій рослині судилося (або не судилося) виростати слід приділити особливу увагу. Для цього можна поїхати в найближчу аграрну лабораторію, або просто поглянути на карту грунтів вашого регіону. Відомо, що Україна славиться своїми родючими грунтами і великою кількістю гумусу в них (до 7 %). Сільськогосподарські угіддя займають близько 2/3 всієї території. Що дозволяє називати Україну однією з потенційно найпотужніших аграрних країн Європи.

Основні типи грунтів України: Дерново-підзолисті ґрунти. Переважають в Поліссі, де підзолистий процес протікає під пологом дерев і на поверхню грунту щороку потрапляють сухе листя, хвоя, шматочки кори, дрібні сучки, залишки трав'яної рослинності. У результаті складних процесів розкладання і перетворення рослинних залишків підстилки та коренів, синтезу нових органічних сполук утворюється гумус грунту. Дерново-підзолисті грунти формуються в умовах надмірного зволоження під пологом змішаних дубово-соснових або соснових лісів, переважно розріджених і з розвиненим трав'яним покривом.

Бурі лісові ґрунти ( буроземи ). РПоширені в гірських лісових районах Криму та Карпат, а також на рівнинних територіях Закарпатської низовини і Передкарпаття . Вони формуються в умовах м'якого, вологого клімату під широколистяними, змішаними і листяними лісами на щебенистих і щільних породах. Буроземні грунтоутворення протікають в умовах гарного і рівномірного зволоження та значної тривалості теплої пори року.

Сірі лісові грунти. РПоширені в лісостеповій зоні і зустрічаються в Поліссі , де формуються при помірно вологому континентальному кліматі. За будовою і властивостями вони займають проміжне місце між дерново-підзолистими грунтами і чорноземами. Сірі лісові грунти утворилися під широколистяними лісами зі значною трав'янистою підстилкою, а початок їх формування відноситься до післяльодовиковий період, коли лесові плато стали поступово покриватися лісами.

Чорноземи грунту. Так називаються багаті темнофарбовані гумусом грунту, не мають ознак сучасного перезволоження , що сформувалися в рівнинних умовах під багаторічною трав'янистою рослинністю степів та лісостепу . При загальному дефіциті атмосферного зволоження розкладання органічних залишків у чорноземах відбувається при неповному насиченні грунту вологою, зазвичай в аеробних умовах і при високих температурах.

Каштанові грунти. Зустрічаються на рівнинному сухому степу. Вони формуються під типчаково-ковиловою і полиново - злаковою рослинністю в умовах недостатнього зволоження, чим пояснюється меньший ( ніж у чорноземах ) розвиток біомаси, накопичення гумусу, глибини насичення ґрунту вологою і вимивання сольових продуктів грунтоутворення.

Коричневі ґрунти. Поширені на південному схилі головної гряди Кримських гір і приурочені до областей з середземноморським кліматом, для якого характерно сухе спекотне літо і волога тепла зима .

Лугові, болотні та перехідні між ними лучно-болотні грунти формують групу гідроморфних ґрунтів, що зустрічаються у всіх природних зонах країни. Лугові грунти формуються в умовах періодичного затоплення паводковими водами. Вони приурочені до центральних рівнинних частин заплав і формуються під луговою рослинністю при спокійному режимі паводкових вод.

Болотні грунти утворюються в умовах різко надмірного зволоження при близькому до поверхні рівні ґрунтових вод. Серед них зрідка зустрічаються грунти верхових і перехідних боліт ( Полісся, Карпати ), а переважають грунти низинних боліт , в яких часто розвинений торф'яний шар.

Солончаки утворюються на багатих легкорозчинних солями породах (переважно морських відкладеннях). В Україні вони поширені на терасах річок Дніпро, Південний Буг, Дністер, Дунай і на морських узбережжях . До солонців відносяться грунти, що мають в гумусовому горизонті велику кількість поглиненого натрію. У разі якщо з солонця при промивному водному режимі поступово витісняється поглинений натрій, вони перетворюються в солоди.

Деякі висновки:

Типи ґрунтів України дуже різноманітні і як відомо, дуже родючі. Тому з особистого досвіду при виборі рослин раджу Вам менше думати про родючість грунту, а більше уваги приділити зимостійкості. Купити і посадити - для рослини мало. Ніщо і ніхто не поліпшить Вашу рослину, сподівайтеся тільки на свою любов і повірте, що головне – догляд. Полив, добриво(кореневе і некореневе), прополка, культивація, мульчування, своєчасна підрізка, боротьба з хворобами та шкідниками (обробка інсектицидами, фунгіцидами), підготовка до зимівлі й іншим змінам клімату.

Не тільки в розпліднику PROXIMA, а і у будь-якого просунутого садівника в Київській області ( 5 зона) інтродуцируют і успішно ростуть на вулиці і розмножуються рослини 7 зони. Природу не обдуриш, потрібно просто спостерігати, розуміти і допомагати.

Міста в які ми відправляємо рослини: Харьків, Дніпропетровськ, Одеса, Запоріжжя, Львів, Кривий Ріг, Миколаїв, Маріупіль, Вінниця, Макіївка, Херсон, Полтава, Горлівка, Чернігів, Черкаси, Суми, Житомир, Дніпродзержинськ, Кировоград, Чернівці, Хмельницький, Рівне, Івано-Франківськ, Тернопіль, Кременчуг, Луцьк, Бела Церква, Краматорськ, Мелітопіль, Нікопіль, Лисичанськ, Бердянськ, Павлоград, Ужгород, Кам’янець-Подільський, Константинівка і тд.