Клен псевдоплатановий / Acer pseudoplatanus
Рослина характерна для Центральної Європи по горах до північної Іспанії, Південно-Західної Азії, від Франції на схід до України та на південь північної Туреччини та Кавказу.
Клен псевдоплатановий, явір, (Acer pseudoplatanus) щеплені декоративні форми зазвичай компактніше видових природних екземплярів. Листя щеплених рослин може бути рожево-золотистим або мати біло-жовті вкраплення.
Витривале дерево, що витримує вплив промислових забруднень, а також стійке до морозів та солоних вітрів. Ці здібності роблять явір корисним як вітрозахисне і декоративне дерево в міських і прибережних районах Азова і Чорного моря. Сильні придаткові корені роблять клен псевдоплатановий відмінним засобом для боротьби з ерозією ґрунту.
'Brilliantissimum' (Клен псевдоплатановий 'Брілліантіссімум'): сорт відрізняється яскраво-рожевим листям навесні, яке поступово стає зеленим. Видовищна та ефектна компактна крона не створить проблем садівнику невеликого саду.
'Purpureum' (Клен псевдоплатановий 'Пурпуреум'): іноді трапляється в сіянцях виду, сорт з темно-фіолетовим листям, яке може мати бронзовий відтінок і білий відлив нижньої сторони листа.
'Leopoldii' (Клен псевдоплатановий 'Леопольді'): біло-рожеві краї листя роблять рослину дуже декоративною. Колір варієгатних хаотичних вкраплень від жовтого до темно-зеленого. Може мати круглу компактну крону.
'Bruchem' (Клен псевдоплатановий 'Брюхем'): коричневе листя, яке при зміні умов вирощування може набувати червоної або помаранчевої палітри. Крона густа та широка.
'Eskimo Sunset' (Клен псевдоплатановий 'Ескімо Сансет'): сорт з біло-рожевим листям та червоними краями. Листя може змінювати свій колір залежно від умов вирощування.
Acer pseudoplatanus 'Variegatum' (Клен псевдоплатан 'Варієгатум'): листя з білими та зеленими смугами, створюючи ефектний вигляд.
Acer pseudoplatanus 'Goldsworth Purple' (Клен псевдоплатан 'Goldsworth Purple'): сорт з темно-фіолетовим листям, яке може набувати бронзового відтінку.
Сорти "Нізетті" (Nizetti) та "Принц Каміль де Рохан" (Prince Camille de Rohan) рідко використовуються в ландшафтах України.