Бадан серцелистий Вінтерглют | Бадан сердцелистный Винтерглют | Bergenia cordifolia Winterglut
Бадан серцелистий Вінтерглют
Бадан сердцелистный Винтерглют
Bergenia cordifolia Winterglut
Синоніми: Бадан серцелистий Вінтер глоу, серцева Бергенія, бадан серцелистий зимове сяйво, сибірський чай.
Походження / історія: зустріти в природі можна на кам'янистих поверхнях і вздовж струмків.
Багаторічну трав'янисту рослину бадан іноді називають ломикаменем, що не зовсім вірно. Він дійсно відноситься до сімейства ломикаменевих Saxifragaceа, але не до роду ломикамінь Saxifraga. В даний час ботаніками бадан виділяється в самостійний рід Bergenia. Цю наукову назву він отримав від прізвища німецького вченого Августа фон Бергена. Плутанина в назві виникла від першого латинського родового найменування Saxifraga crassifolia, тобто каменеломка crassifolia, яке дав бадану всесвітньо відомий шведський вчений, автор бінарних найменувань живих організмів Карл Лінней. Лише через багато років, бадан виділили в окремий рід.
Опис: бадан серцелистий Вінтерглют - багаторічна низькоросла, коренева рослина з великим глянсовим, шкірястим, зеленим листям. З ранньої весни з'являються грона яскравих квітів на товстих стеблах, що піднімаються над листям. В осінній період листя набуває ефектного червонувато-бронзового відтінку, який зберігається до весни. Дуже добре виглядає він в затінених насадженнях переднього плану.
Бадан серцелистий Вінтерглют стане прекрасним доповненням Вашої колекції декоративних рослин!
Форма: повзуча.
Висота / діаметр: досягає заввишки до 40 см і такою ж шириною.
Швидкість зростання: середня швидкість.
Цвітіння: ранньою весною, піднімаючись трохи вище листя, з'являються яскраві, прямостоячі, на товстих стеблах, пурпурно-рожеві, дзвоникові квітки. Можуть зацвісти повторно восени, коли листя забарвлюється червоно-бронзовий колір.
Листя: глянцеве, вічнозелене листя бадана має закруглену, унікальну шкірясту структуру. Протягом осіннього та зимового місяців листя набуває чудових червонувато-бронзових відтінків, які збережуться до весни, а потім воно знову стане зеленим.
Коренева система: рослина має товсте, гіллясте, повзуче кореневище.
Ставлення до світла: бажано обирати для посадки - тінь або півтінь. Якщо посадити на відкритому сонці, рослина зможе рости, але не буде давати рясних суцвіть.
Вид ґрунту: надає перевагу помірно вологим ґрунтам, без застою води, але і без пересушування. На багатих ґрунтах - цвітіння буде більш пишним, зате на бідних - забарвлення листя буде яскравіше і контрастніше.
Застосування: bergenia cordifolia Winterglut можна використовувати в якості міцного вічнозеленого ґрунтового покриву, може бути використаний в контейнерах і альпінаріях. Досить ефективний для пом'якшення твердих країв тротуару, а також добре виглядає, як облямівка в квіткових бордюрах. Квіти зрізують для букетів.
Бадан є лікарською рослиною і широко застосовується в народній медицині.
У його кореневищах міститься багато дубильних речовин: глюкоза і фруктоза, в листі - дуже великий відсоток аскорбінової кислоти, каротин.
Листочки бадана, які перезимували, стали коричневими і підсохли - кращі для цілющого ароматного чаю, вони не тільки зміцнять Вас вітамінами і корисними речовинами, але і мають приємний аромат. Чай з бадану називають «алтайський» або «монгольський чай».
Кліматична зона / зона морозостійкості: 4 - абсолютна морозостійкість на всій території України.
Купити Бадан серцелистий Вінтерглют в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA - найбільшій колекції декоративних рослин для українського клімату.
Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд».
Контейнер/ком: | Висота: | Діаметр крони: | Вік: | Додатково: | Ціна: | Кількість: |
3л | 25-30см | 20-40см | 5р |
Акція
|
120 грн |
- + |
Посадка: щоб саджанець добре ріс, перед посадкою рекомендуємо звільнити ґрунт від бур’яну, особливо багаторічного. Немає необхідності в дорогих добривах, ми можемо використовувати чорнозем або інший здоровий гумусовий темний луговий / садовий ґрунт.
Всі рослини, придбані в розсаднику PROXIMA, забезпечені пролонгованими добривами з новітніми формулами кращих європейських виробників і можуть реалізовуватися в Вашому садовому центрі без додаткової підгодівлі цілий рік. Найбільша перевага купівлі рослин в горщику в тому, що їх можна висаджувати, без додаткових добрив, з березня по листопад – навіть у найспекотніші дні літа.
Купити саджанці до 80см краще купити в Україні (акліматизовані) в пластиковому контейнері з пролонгованими добривами і професійними субстратами. Рослини більших розмірів краще ростуть в ґрунті, тому вирощуються в розсаднику Проксіма в полях київської області. Рослина яка викопується нами на продаж з комом гарантовановко вкорінювалась в полі, загартовувалась, стриглась, доглядалась в розсаднику не менше 1-2 років, тому наші комовані рослини найбільш пристосовані для викопки і пересадки на нове місце. Саджанці розсадника Проксіма кліматично пристосовані для абсолютно всієї території України. Рослини що імпортуються з західної Європи (Польщі, Італії, Голландії, Німеччині і т.д), також рослини вирощені на півдні і заході України інколи менш пристосовані для примхливого українського клімату. .
Як і всі інші рослини відмінно відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостованого гною або компост, отриманий з відходів Вашого саду, кухні, городу.
Органіка поліпшує структуру "легких" ґрунтів і "запускає" природний вічний двигун ґрунтових бактерій. Внаслідок чого хробаки самі від сусідів мігрують до Вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Навчаючись його "обслуговувати", забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи «на благо людини», і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Полив: потребує помірного поливу, особливо в спекотні періоди.
Обрізка: потребує санітарної обрізки, а саме в видаленні старих і пошкоджених пагонів. Бажано видаляти відцвілі квітконоси.
Догляд: в посушливі періоди поливати саджанець слід раз на тиждень. Хоча в цілому, посуху рослина переносить без проблем.
Потрібно очищати рослину від старого листя навесні, при цьому скорочуючи надмірно довгі пагони.
Бадан необхідно удобрювати, особливо після того, як пройшов процес цвітіння. Саме в цей час спокою рослина починає формувати нові розетки.
Періодично необхідно рихлити ґрунт навколо квітки, щоб уникнути її пересихання або перегріву.
Проводити захист рослини від довгоносиків.
На зиму слід вкривати коріння рослини, щоб воно не вимерзло.
Хвороби і шкідники: найчастіше пошкоджуються листя рослини. Вони можуть стати «дірявими» завдяки роботі слимаків, равликів, довгоносиків. Рідко, але трапляється пошкодження рослини нематодами (це тип двобічно-симетричних червовидних тварин). Позбутися від цього виду шкідників важко. Вони відкладають свої яйця на кореневище бадану. В результаті навіть очищення ґрунту не здатне позбавити від проблеми. Якщо приймається рішення пересадити бадан, то на його місці проводять хімобробку, і протягом тривалого часу не здійснюють посадку на даній площі.
Необроблені рослини можуть пошкодитися павутинним кліщем і щитівкою, антракнозом (плямистість листя), борошнистою росою і попелицею. Весною та повторно влітку проводять профілактичне розпилення інсектицидів (Актара, Енжіо, Актеліклік, Матч). Для захисту рослин від хвороб та грибкових інфекцій необхідно обробляти рослини фунгіцидами (Скор, Світч, Максим, Ордан, Хорус, Квадріс, Ридоміл Голд).
Безумовно, краще, щоб «діагноз» ставив фахівець. Але, як правило, сучасний садівник за допомогою інтернету, може самостійно ідентифікувати ворога і правильно обрати методи і засоби захисту рослин.
Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли вбивця розмножується і "доїдає" рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські "ватяні" однофамільці - кремлівські завойовники "колоради", знищуючи все на захопленій території, лізуть до чужих здорових садів. Перші та другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Ґрунтові шкідники: на сьогоднішній день хрущ (травневий жук), совка є найбільш небезпечними ґрунтовими шкідниками. Саджаючи, замочуємо коріння або протруюємо всю рослину обприскувачем. Проливаючи в ґрунт, обов’язково забезпечуємо контакт інсектициду з коренем, відповідно до інструкції на куплений препарат. Рекомендуємо Актару ( діюча речовина - тіаметоксам) розводимо 1 г/л, і український препарат Антихрущ Люкс(діючі речовини –імідаклоприд + біфентрин + ацетаміприд) 10 мл на 5 л води. Кількість застосування готового розчину залежить від препарату, дози і, безумовно, розміру рослини.
Профілактика різних захворювань не завадить будь-якій рослині. А від нападу шкідників не застрахована жодна рослина, навіть сама стійка.
Бадан серцелистий Вінтерглют
Бадан сердцелистный Винтерглют
Bergenia cordifolia Winterglut
Синоніми: Бадан серцелистий Вінтер глоу, серцева Бергенія, бадан серцелистий зимове сяйво, сибірський чай.
Походження / історія: зустріти в природі можна на кам'янистих поверхнях і вздовж струмків.
Багаторічну трав'янисту рослину бадан іноді називають ломикаменем, що не зовсім вірно. Він дійсно відноситься до сімейства ломикаменевих Saxifragaceа, але не до роду ломикамінь Saxifraga. В даний час ботаніками бадан виділяється в самостійний рід Bergenia. Цю наукову назву він отримав від прізвища німецького вченого Августа фон Бергена. Плутанина в назві виникла від першого латинського родового найменування Saxifraga crassifolia, тобто каменеломка crassifolia, яке дав бадану всесвітньо відомий шведський вчений, автор бінарних найменувань живих організмів Карл Лінней. Лише через багато років, бадан виділили в окремий рід.
Опис: бадан серцелистий Вінтерглют - багаторічна низькоросла, коренева рослина з великим глянсовим, шкірястим, зеленим листям. З ранньої весни з'являються грона яскравих квітів на товстих стеблах, що піднімаються над листям. В осінній період листя набуває ефектного червонувато-бронзового відтінку, який зберігається до весни. Дуже добре виглядає він в затінених насадженнях переднього плану.
Бадан серцелистий Вінтерглют стане прекрасним доповненням Вашої колекції декоративних рослин!
Форма: повзуча.
Висота / діаметр: досягає заввишки до 40 см і такою ж шириною.
Швидкість зростання: середня швидкість.
Цвітіння: ранньою весною, піднімаючись трохи вище листя, з'являються яскраві, прямостоячі, на товстих стеблах, пурпурно-рожеві, дзвоникові квітки. Можуть зацвісти повторно восени, коли листя забарвлюється червоно-бронзовий колір.
Листя: глянцеве, вічнозелене листя бадана має закруглену, унікальну шкірясту структуру. Протягом осіннього та зимового місяців листя набуває чудових червонувато-бронзових відтінків, які збережуться до весни, а потім воно знову стане зеленим.
Коренева система: рослина має товсте, гіллясте, повзуче кореневище.
Ставлення до світла: бажано обирати для посадки - тінь або півтінь. Якщо посадити на відкритому сонці, рослина зможе рости, але не буде давати рясних суцвіть.
Вид ґрунту: надає перевагу помірно вологим ґрунтам, без застою води, але і без пересушування. На багатих ґрунтах - цвітіння буде більш пишним, зате на бідних - забарвлення листя буде яскравіше і контрастніше.
Застосування: bergenia cordifolia Winterglut можна використовувати в якості міцного вічнозеленого ґрунтового покриву, може бути використаний в контейнерах і альпінаріях. Досить ефективний для пом'якшення твердих країв тротуару, а також добре виглядає, як облямівка в квіткових бордюрах. Квіти зрізують для букетів.
Бадан є лікарською рослиною і широко застосовується в народній медицині.
У його кореневищах міститься багато дубильних речовин: глюкоза і фруктоза, в листі - дуже великий відсоток аскорбінової кислоти, каротин.
Листочки бадана, які перезимували, стали коричневими і підсохли - кращі для цілющого ароматного чаю, вони не тільки зміцнять Вас вітамінами і корисними речовинами, але і мають приємний аромат. Чай з бадану називають «алтайський» або «монгольський чай».
Кліматична зона / зона морозостійкості: 4 - абсолютна морозостійкість на всій території України.
Купити Бадан серцелистий Вінтерглют в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA - найбільшій колекції декоративних рослин для українського клімату.
Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд».
Посадка: щоб саджанець добре ріс, перед посадкою рекомендуємо звільнити ґрунт від бур’яну, особливо багаторічного. Немає необхідності в дорогих добривах, ми можемо використовувати чорнозем або інший здоровий гумусовий темний луговий / садовий ґрунт.
Всі рослини, придбані в розсаднику PROXIMA, забезпечені пролонгованими добривами з новітніми формулами кращих європейських виробників і можуть реалізовуватися в Вашому садовому центрі без додаткової підгодівлі цілий рік. Найбільша перевага купівлі рослин в горщику в тому, що їх можна висаджувати, без додаткових добрив, з березня по листопад – навіть у найспекотніші дні літа.
Купити саджанці до 80см краще купити в Україні (акліматизовані) в пластиковому контейнері з пролонгованими добривами і професійними субстратами. Рослини більших розмірів краще ростуть в ґрунті, тому вирощуються в розсаднику Проксіма в полях київської області. Рослина яка викопується нами на продаж з комом гарантовановко вкорінювалась в полі, загартовувалась, стриглась, доглядалась в розсаднику не менше 1-2 років, тому наші комовані рослини найбільш пристосовані для викопки і пересадки на нове місце. Саджанці розсадника Проксіма кліматично пристосовані для абсолютно всієї території України. Рослини що імпортуються з західної Європи (Польщі, Італії, Голландії, Німеччині і т.д), також рослини вирощені на півдні і заході України інколи менш пристосовані для примхливого українського клімату. .
Як і всі інші рослини відмінно відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостованого гною або компост, отриманий з відходів Вашого саду, кухні, городу.
Органіка поліпшує структуру "легких" ґрунтів і "запускає" природний вічний двигун ґрунтових бактерій. Внаслідок чого хробаки самі від сусідів мігрують до Вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Навчаючись його "обслуговувати", забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи «на благо людини», і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Полив: потребує помірного поливу, особливо в спекотні періоди.
Обрізка: потребує санітарної обрізки, а саме в видаленні старих і пошкоджених пагонів. Бажано видаляти відцвілі квітконоси.
Догляд: в посушливі періоди поливати саджанець слід раз на тиждень. Хоча в цілому, посуху рослина переносить без проблем.
Потрібно очищати рослину від старого листя навесні, при цьому скорочуючи надмірно довгі пагони.
Бадан необхідно удобрювати, особливо після того, як пройшов процес цвітіння. Саме в цей час спокою рослина починає формувати нові розетки.
Періодично необхідно рихлити ґрунт навколо квітки, щоб уникнути її пересихання або перегріву.
Проводити захист рослини від довгоносиків.
На зиму слід вкривати коріння рослини, щоб воно не вимерзло.
Хвороби і шкідники: найчастіше пошкоджуються листя рослини. Вони можуть стати «дірявими» завдяки роботі слимаків, равликів, довгоносиків. Рідко, але трапляється пошкодження рослини нематодами (це тип двобічно-симетричних червовидних тварин). Позбутися від цього виду шкідників важко. Вони відкладають свої яйця на кореневище бадану. В результаті навіть очищення ґрунту не здатне позбавити від проблеми. Якщо приймається рішення пересадити бадан, то на його місці проводять хімобробку, і протягом тривалого часу не здійснюють посадку на даній площі.
Необроблені рослини можуть пошкодитися павутинним кліщем і щитівкою, антракнозом (плямистість листя), борошнистою росою і попелицею. Весною та повторно влітку проводять профілактичне розпилення інсектицидів (Актара, Енжіо, Актеліклік, Матч). Для захисту рослин від хвороб та грибкових інфекцій необхідно обробляти рослини фунгіцидами (Скор, Світч, Максим, Ордан, Хорус, Квадріс, Ридоміл Голд).
Безумовно, краще, щоб «діагноз» ставив фахівець. Але, як правило, сучасний садівник за допомогою інтернету, може самостійно ідентифікувати ворога і правильно обрати методи і засоби захисту рослин.
Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли вбивця розмножується і "доїдає" рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські "ватяні" однофамільці - кремлівські завойовники "колоради", знищуючи все на захопленій території, лізуть до чужих здорових садів. Перші та другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Ґрунтові шкідники: на сьогоднішній день хрущ (травневий жук), совка є найбільш небезпечними ґрунтовими шкідниками. Саджаючи, замочуємо коріння або протруюємо всю рослину обприскувачем. Проливаючи в ґрунт, обов’язково забезпечуємо контакт інсектициду з коренем, відповідно до інструкції на куплений препарат. Рекомендуємо Актару ( діюча речовина - тіаметоксам) розводимо 1 г/л, і український препарат Антихрущ Люкс(діючі речовини –імідаклоприд + біфентрин + ацетаміприд) 10 мл на 5 л води. Кількість застосування готового розчину залежить від препарату, дози і, безумовно, розміру рослини.
Профілактика різних захворювань не завадить будь-якій рослині. А від нападу шкідників не застрахована жодна рослина, навіть сама стійка.
Характеристики |
|
Тип рослини | Кущі; Вічнозелені; |
Форма росту | Розлогі; Кулясті; Сланкі; |
Висота рослини | 0,2-0,5м; |
Діаметр дорослої рослини | 0,2-0,5м; |
Щільність крони | Щільна крона, яка створює тінь; |
Колір крони | Зелений; |
Колір крони восени | Багряний; Червоний; |
Колір квітів | Рожевий; |
Декоративні квіти | Квітучі рослини; |
Період цвітіння | Квітень; Травень; |
Світло | Сонце; Тінь; Напівтінь; |
Вимоги до поливу | Посухостійкі; Помірний полив; |
Умови навколишнього середовища | Піщані сухі бідні ґрунти; Вологі і тимчасово підтоплювані ґрунти; Берег прісної водойми; Витримує контейнерне вирощування; |
Кліматична зона України | 4 зона; |
Кислотність грунту / РН | Рослини для кислих ґрунтів РН 4-6,5; Рослини для нейтральних ґрунтів РН 6,5-7,2; Рослини для лужних ґрунтів РН 7,2-8,5; |
Використання в ландшафтному дизайні | Маленькі компактні сади (до 6 соток); Природні пейзажні парки; Сади каменів/альпінарії/; Малодоглядні природні сади “нова хвиля”; |
Рослина для живоплоту | Найнижчий /бордюр (до 0,5 м); |
Особливості рослини | Декоративність листя; |
Сезон декоративності | Весна; Літо; Осінь; Зима; |
Потреба у догляді | Низька; |
Бадан серцелистий Вінтерглют | Бадан сердцелистный Винтерглют | Bergenia cordifolia Winterglut