Ясен звичайний
Ясень обыкновенный
Fraxinus excelsior
Синоніми: ясен високий, ясен ажурний.
Походження / історія: свою назву ясен отримав завдяки вигляду крони. Незважаючи на пишну рослинність, листя все ж пропускає достатню кількість сонячного світла, тому під деревом завжди ясно і світло.
Латинська назва ясена - Fraxinus, що в перекладі з латинської означає «Попіл». А у стародавніх греків існувало повір'я, що сік листя ясена лікує рани від укусів отруйних змій. Сік гілок закапували в очі для поліпшення зору. На Русі кору дерева використовували як протималярійний і протигарячковий засіб.
Опис: ясен звичайний - листопадне велике дерево 20-40 м заввишки з ажурною, високо піднятою, овальною або округлою кроною і струнким стовбуром з сірою дрібно тріщинуватою корою. Крона добре пропускає сонячне світло завдяки гострому, довгому листю і рідким вузлуватим гілкам. Жовті або червонувато-зелені малопомітні квітки з'являються на дереві ще до розпускання листя. Завдяки швидкому росту і невибагливості, ясен excelsior зазвичай використовують для озеленення міст, в медицині, з нього отримують високоякісну деревину.
Ясен звичайний стане прекрасним доповненням Вашої колекції декоративних рослин!
Середня тривалість життя: рослина може жити до 300 років.
Форма: високе дерево з пишною кроною.
Висота / діаметр: високоросле дерево, що досягає заввишки 25-40 м, 20-30 м шириною.
Швидкість зростання: швидкоростуча рослина. Річний приріст ясеня становить 55 см у висоту і в ширину до 40 см.
Цвітіння: цвітіння починається в травні, ще до появи листя. У кожній квітці міститься кілька червоних тичинок, одностатевих або двостатевих, які не мають оцвітини. Завдяки величезній кількості квіток і пилку ясен є відмінним медоносом.
Плід: однонасінні вузькі, сплюснуті лінійно-ланцетні крилатки (довжиною 4-5 см), зазвичай гвинтоподібно закручені. Спочатку вони зелені, потім коричневі. Плоди дозрівають у вересні або жовтні і можуть залишатися на гілках до ранньої весни, рятуючи маленьких птахів від голоду.
Листя: у ясеня excelsior лінійне або овально-ланцетне, до 40 см завдовжки, непарноперисте, супротивне, складається з 7-15 листків, зубчасте або цільнокрає, темно-зелене, гладке. Нижня сторона блідо-зелена, волосиста. Осіннє листя забарвлюється в жовтий колір.
Пагони: сірувато-зелені з вугільно-чорними великими бруньками.
Кора: має попелясто-сірий колір і відрізняється гладкістю і незвичайним запахом. У корі і листі ясена міститься речовина «кумарин», яка надає рослині аромату свіжого сіна.
Коренева система: дерево з численним, могутнім корінням (стрижневий корінь не розвинений), яке сильно розростається і утворює кореневі паростки, їх одразу потрібно вирізати біля самої основи.
Ставлення до світла: для ясена краще обирати місця на сонячних ділянках, але може підійти і півтінь.
Вид ґрунту: дерево може рости на будь-якому ґрунті, але краще розвивається на родючому, добре дренованому, багатому добривами, вологому, слабокислому ґрунті. Не переносить сухості, засолення та ущільнення ґрунту.
Застосування: завдяки швидкому зростанню і невибагливості ясен звичайний вважається цінним деревом для озеленення міст, в одиночних та групових посадках, при створенні парків, обсадки доріг. Колись з нього виготовляли бойові палиці, кілки, луки, списи і стріли, тому в античні часи це дерево вважалося символом війни. Вироби з нього виходили міцними. З ясена виготовляли сани, коромисла, колеса, дрібні вироби. Дошки з нього застосовувалися в суднобудуванні. У сучасному світі деревина використовується для виготовлення паркету, гімнастичних брусів, деталей літаків, предметів спортивного інвентарю: тенісні ракетки, лижі та інші вироби.
Кліматична зона / морозостійкість: 4 - абсолютна морозостійкість на всій території України.
Купити Ясен звичайний в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA - найбільшій колекції декоративних рослин для українського клімату.
Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд».
→
Посадка: щоб саджанець добре ріс, перед посадкою рекомендуємо звільнити ґрунт від бур’яну, особливо багаторічного. Немає необхідності в дорогих добривах, ми можемо використовувати чорнозем або інший здоровий гумусовий темний луговий / садовий ґрунт.
Всі рослини, придбані в розсаднику PROXIMA, забезпечені пролонгованими добривами з новітніми формулами кращих європейських виробників і можуть реалізовуватися в Вашому садовому центрі без додаткової підгодівлі цілий рік. Найбільша перевага купівлі рослин в горщику в тому, що їх можна висаджувати, без додаткових добрив, з березня по листопад – навіть у найспекотніші дні літа.
Купити саджанці до 80см краще купити в Україні (акліматизовані) в пластиковому контейнері з пролонгованими добривами і професійними субстратами. Рослини більших розмірів краще ростуть в ґрунті, тому вирощуються в розсаднику Проксіма в полях київської області. Рослина яка викопується нами на продаж з комом гарантовановко вкорінювалась в полі, загартовувалась, стриглась, доглядалась в розсаднику не менше 1-2 років, тому наші комовані рослини найбільш пристосовані для викопки і пересадки на нове місце. Саджанці розсадника Проксіма кліматично пристосовані для абсолютно всієї території України. Рослини що імпортуються з західної Європи (Польщі, Італії, Голландії, Німеччині і т.д), також рослини вирощені на півдні і заході України інколи менш пристосовані для примхливого українського клімату. .
Як і всі інші рослини відмінно відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостованого гною або компост, отриманий з відходів Вашого саду, кухні, городу.
Органіка поліпшує структуру "легких" ґрунтів і "запускає" природний вічний двигун ґрунтових бактерій. Внаслідок чого хробаки самі від сусідів мігрують до Вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Навчаючись його "обслуговувати", забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи «на благо людини», і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Мінеральні добрива: біля пристовбурних кіл розсипаємо 3 г на 1 кг уявного кома збалансованими NPK + Ме (з мікроелементами) навесні - азотними, влітку - фосфорними, серпень - вересень - калійними добривами. Регулярні позакореневі обробки мінеральними органічними добривами з прилипачем, з підкисленою водою, наприклад Valagro (Плантафол, Мегафол) і т.д.
Полив: ясен вимагає рясного поливу, однак якщо земля не може увібрати більше вологи, то заливати дерево «за інструкцією" не потрібно. Поливати потрібно тільки під час сильної посухи і в вечірній час. Витримує короткочасну посуху.
Обрізка: проводиться навесні, до початку цвітіння. Обрізку ясен переносить погано, тому рекомендується тільки видаляти сухі, підмерзлі і хворі гілки. Також обрізка допомагає сформувати крону потрібної форми.
Догляд: періодично ґрунт пристовбурного кола прополюють і розпушують. На початку весни вносять азотні добрива. При необхідності обрізають сухі та пошкоджені гілки, видаляють зі стовбура дикі пагони.
Захист від бур'янів: для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид загальної дії Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12см. Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності. Норма витрат робочого розчину: молоде дерево - 1 л, дерево середнього віку – 2 - 3 л, дерево з великою кроною - більш 3 л.
Дякуємо компанії Syngenta за інформаційне сприяння.
Хвороби і шкідники: листя ясена часто пошкоджуються шпанською мушкою. Жуки повністю об'їдають його, залишаючи тільки черешки і жилки. Суцільне об'їдання крони призводить до загибелі молодої рослини.
Листовійка-товстуха. Гусениця згортає листя в трубку.
П'ядун - харчується листям ясена, повністю знищуючи його.
Найнебезпечнішим ворогом цього дерева є уїдлива червиця. При її появі пошкоджуються всі дерева. Гусениці проникають в бруньки і черешки листя, через кілька днів переходять в пагони.
Плоди ясена пошкоджує довгоносик. Личинка живе всередині насіння. На зараженому насінні з'являються дрібні темні крапки. У травні жуки починають поїдати плоди.
Також рослини можуть пошкодитися павутинним кліщем і щитівкою, антракнозом (плямистість листя), борошнистою росою і попелицею. Весною та повторно влітку проводять профілактичне розпилення інсектицидів (Актара, Енжіо, Актеліклік, Матч). Для захисту рослин від хвороб та грибкових інфекцій необхідно обробляти рослини фунгіцидами (Скор, Світч, Максим, Ордан, Хорус, Квадріс, Ридоміл Голд).
Безумовно, краще, щоб «діагноз» ставив фахівець. Але, як правило, сучасний садівник за допомогою інтернету, може самостійно ідентифікувати ворога і правильно обрати методи і засоби захисту рослин.
Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли вбивця розмножується і "доїдає" рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські "ватяні" однофамільці - кремлівські завойовники "колоради", знищуючи все на захопленій території, лізуть до чужих здорових садів. Перші та другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Ґрунтові шкідники: на сьогоднішній день хрущ (травневий жук), совка є найбільш небезпечними ґрунтовими шкідниками. Саджаючи, замочуємо коріння або протруюємо всю рослину обприскувачем. Проливаючи в ґрунт, обов’язково забезпечуємо контакт інсектициду з коренем, відповідно до інструкції на куплений препарат. Рекомендуємо Актару ( діюча речовина - тіаметоксам) розводимо 1 г/л, і український препарат Антихрущ Люкс(діючі речовини –імідаклоприд + біфентрин + ацетаміприд) 10 мл на 5 л води. Кількість застосування готового розчину залежить від препарату, дози і, безумовно, розміру рослини.
Профілактика різних захворювань не завадить будь-якій рослині. А від нападу шкідників не застрахована жодна рослина, навіть сама стійка.
Ясен звичайний
Ясень обыкновенный
Fraxinus excelsior
Синоніми: ясен високий, ясен ажурний.
Походження / історія: свою назву ясен отримав завдяки вигляду крони. Незважаючи на пишну рослинність, листя все ж пропускає достатню кількість сонячного світла, тому під деревом завжди ясно і світло.
Латинська назва ясена - Fraxinus, що в перекладі з латинської означає «Попіл». А у стародавніх греків існувало повір'я, що сік листя ясена лікує рани від укусів отруйних змій. Сік гілок закапували в очі для поліпшення зору. На Русі кору дерева використовували як протималярійний і протигарячковий засіб.
Опис: ясен звичайний - листопадне велике дерево 20-40 м заввишки з ажурною, високо піднятою, овальною або округлою кроною і струнким стовбуром з сірою дрібно тріщинуватою корою. Крона добре пропускає сонячне світло завдяки гострому, довгому листю і рідким вузлуватим гілкам. Жовті або червонувато-зелені малопомітні квітки з'являються на дереві ще до розпускання листя. Завдяки швидкому росту і невибагливості, ясен excelsior зазвичай використовують для озеленення міст, в медицині, з нього отримують високоякісну деревину.
Ясен звичайний стане прекрасним доповненням Вашої колекції декоративних рослин!
Середня тривалість життя: рослина може жити до 300 років.
Форма: високе дерево з пишною кроною.
Висота / діаметр: високоросле дерево, що досягає заввишки 25-40 м, 20-30 м шириною.
Швидкість зростання: швидкоростуча рослина. Річний приріст ясеня становить 55 см у висоту і в ширину до 40 см.
Цвітіння: цвітіння починається в травні, ще до появи листя. У кожній квітці міститься кілька червоних тичинок, одностатевих або двостатевих, які не мають оцвітини. Завдяки величезній кількості квіток і пилку ясен є відмінним медоносом.
Плід: однонасінні вузькі, сплюснуті лінійно-ланцетні крилатки (довжиною 4-5 см), зазвичай гвинтоподібно закручені. Спочатку вони зелені, потім коричневі. Плоди дозрівають у вересні або жовтні і можуть залишатися на гілках до ранньої весни, рятуючи маленьких птахів від голоду.
Листя: у ясеня excelsior лінійне або овально-ланцетне, до 40 см завдовжки, непарноперисте, супротивне, складається з 7-15 листків, зубчасте або цільнокрає, темно-зелене, гладке. Нижня сторона блідо-зелена, волосиста. Осіннє листя забарвлюється в жовтий колір.
Пагони: сірувато-зелені з вугільно-чорними великими бруньками.
Кора: має попелясто-сірий колір і відрізняється гладкістю і незвичайним запахом. У корі і листі ясена міститься речовина «кумарин», яка надає рослині аромату свіжого сіна.
Коренева система: дерево з численним, могутнім корінням (стрижневий корінь не розвинений), яке сильно розростається і утворює кореневі паростки, їх одразу потрібно вирізати біля самої основи.
Ставлення до світла: для ясена краще обирати місця на сонячних ділянках, але може підійти і півтінь.
Вид ґрунту: дерево може рости на будь-якому ґрунті, але краще розвивається на родючому, добре дренованому, багатому добривами, вологому, слабокислому ґрунті. Не переносить сухості, засолення та ущільнення ґрунту.
Застосування: завдяки швидкому зростанню і невибагливості ясен звичайний вважається цінним деревом для озеленення міст, в одиночних та групових посадках, при створенні парків, обсадки доріг. Колись з нього виготовляли бойові палиці, кілки, луки, списи і стріли, тому в античні часи це дерево вважалося символом війни. Вироби з нього виходили міцними. З ясена виготовляли сани, коромисла, колеса, дрібні вироби. Дошки з нього застосовувалися в суднобудуванні. У сучасному світі деревина використовується для виготовлення паркету, гімнастичних брусів, деталей літаків, предметів спортивного інвентарю: тенісні ракетки, лижі та інші вироби.
Кліматична зона / морозостійкість: 4 - абсолютна морозостійкість на всій території України.
Купити Ясен звичайний в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA - найбільшій колекції декоративних рослин для українського клімату.
Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд».
Посадка: щоб саджанець добре ріс, перед посадкою рекомендуємо звільнити ґрунт від бур’яну, особливо багаторічного. Немає необхідності в дорогих добривах, ми можемо використовувати чорнозем або інший здоровий гумусовий темний луговий / садовий ґрунт.
Всі рослини, придбані в розсаднику PROXIMA, забезпечені пролонгованими добривами з новітніми формулами кращих європейських виробників і можуть реалізовуватися в Вашому садовому центрі без додаткової підгодівлі цілий рік. Найбільша перевага купівлі рослин в горщику в тому, що їх можна висаджувати, без додаткових добрив, з березня по листопад – навіть у найспекотніші дні літа.
Купити саджанці до 80см краще купити в Україні (акліматизовані) в пластиковому контейнері з пролонгованими добривами і професійними субстратами. Рослини більших розмірів краще ростуть в ґрунті, тому вирощуються в розсаднику Проксіма в полях київської області. Рослина яка викопується нами на продаж з комом гарантовановко вкорінювалась в полі, загартовувалась, стриглась, доглядалась в розсаднику не менше 1-2 років, тому наші комовані рослини найбільш пристосовані для викопки і пересадки на нове місце. Саджанці розсадника Проксіма кліматично пристосовані для абсолютно всієї території України. Рослини що імпортуються з західної Європи (Польщі, Італії, Голландії, Німеччині і т.д), також рослини вирощені на півдні і заході України інколи менш пристосовані для примхливого українського клімату. .
Як і всі інші рослини відмінно відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостованого гною або компост, отриманий з відходів Вашого саду, кухні, городу.
Органіка поліпшує структуру "легких" ґрунтів і "запускає" природний вічний двигун ґрунтових бактерій. Внаслідок чого хробаки самі від сусідів мігрують до Вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Навчаючись його "обслуговувати", забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи «на благо людини», і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Мінеральні добрива: біля пристовбурних кіл розсипаємо 3 г на 1 кг уявного кома збалансованими NPK + Ме (з мікроелементами) навесні - азотними, влітку - фосфорними, серпень - вересень - калійними добривами. Регулярні позакореневі обробки мінеральними органічними добривами з прилипачем, з підкисленою водою, наприклад Valagro (Плантафол, Мегафол) і т.д.
Полив: ясен вимагає рясного поливу, однак якщо земля не може увібрати більше вологи, то заливати дерево «за інструкцією" не потрібно. Поливати потрібно тільки під час сильної посухи і в вечірній час. Витримує короткочасну посуху.
Обрізка: проводиться навесні, до початку цвітіння. Обрізку ясен переносить погано, тому рекомендується тільки видаляти сухі, підмерзлі і хворі гілки. Також обрізка допомагає сформувати крону потрібної форми.
Догляд: періодично ґрунт пристовбурного кола прополюють і розпушують. На початку весни вносять азотні добрива. При необхідності обрізають сухі та пошкоджені гілки, видаляють зі стовбура дикі пагони.
Захист від бур'янів: для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид загальної дії Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12см. Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності. Норма витрат робочого розчину: молоде дерево - 1 л, дерево середнього віку – 2 - 3 л, дерево з великою кроною - більш 3 л.
Дякуємо компанії Syngenta за інформаційне сприяння.
Хвороби і шкідники: листя ясена часто пошкоджуються шпанською мушкою. Жуки повністю об'їдають його, залишаючи тільки черешки і жилки. Суцільне об'їдання крони призводить до загибелі молодої рослини.
Листовійка-товстуха. Гусениця згортає листя в трубку.
П'ядун - харчується листям ясена, повністю знищуючи його.
Найнебезпечнішим ворогом цього дерева є уїдлива червиця. При її появі пошкоджуються всі дерева. Гусениці проникають в бруньки і черешки листя, через кілька днів переходять в пагони.
Плоди ясена пошкоджує довгоносик. Личинка живе всередині насіння. На зараженому насінні з'являються дрібні темні крапки. У травні жуки починають поїдати плоди.
Також рослини можуть пошкодитися павутинним кліщем і щитівкою, антракнозом (плямистість листя), борошнистою росою і попелицею. Весною та повторно влітку проводять профілактичне розпилення інсектицидів (Актара, Енжіо, Актеліклік, Матч). Для захисту рослин від хвороб та грибкових інфекцій необхідно обробляти рослини фунгіцидами (Скор, Світч, Максим, Ордан, Хорус, Квадріс, Ридоміл Голд).
Безумовно, краще, щоб «діагноз» ставив фахівець. Але, як правило, сучасний садівник за допомогою інтернету, може самостійно ідентифікувати ворога і правильно обрати методи і засоби захисту рослин.
Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли вбивця розмножується і "доїдає" рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські "ватяні" однофамільці - кремлівські завойовники "колоради", знищуючи все на захопленій території, лізуть до чужих здорових садів. Перші та другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Ґрунтові шкідники: на сьогоднішній день хрущ (травневий жук), совка є найбільш небезпечними ґрунтовими шкідниками. Саджаючи, замочуємо коріння або протруюємо всю рослину обприскувачем. Проливаючи в ґрунт, обов’язково забезпечуємо контакт інсектициду з коренем, відповідно до інструкції на куплений препарат. Рекомендуємо Актару ( діюча речовина - тіаметоксам) розводимо 1 г/л, і український препарат Антихрущ Люкс(діючі речовини –імідаклоприд + біфентрин + ацетаміприд) 10 мл на 5 л води. Кількість застосування готового розчину залежить від препарату, дози і, безумовно, розміру рослини.
Профілактика різних захворювань не завадить будь-якій рослині. А від нападу шкідників не застрахована жодна рослина, навіть сама стійка.
Характеристики |
|
Тип рослини | Дерева; |
Форма росту | Одностовбурні дерева; Овальні та яйцеподібні; |
Висота рослини | 15-20м; 20-30(40)м; |
Діаметр дорослої рослини | 15-20м; |
Щільність крони | Рихла крона, яка пропускає світло; |
Колір крони | Темно-зелений; |
Колір крони восени | Жовтий; |
Світло | Сонце; Напівтінь; |
Вимоги до поливу | Посухостійкі; Помірний полив; |
Умови навколишнього середовища | Вологі і тимчасово підтоплювані ґрунти; Рослини для стримування вітру; |
Кліматична зона України | 4 зона (34,4°С-28,9°С) |
Кислотність грунту / РН | Рослини для кислих ґрунтів РН 4-6,5; Рослини для нейтральних ґрунтів РН 6,5-7,2; Рослини для лужних ґрунтів РН 7,2-8,5; |
Використання в ландшафтному дизайні | Алейні дерева для міст і ЖК; Природні пейзажні парки; Акценти / солітери; |
Сезон декоративності | Весна; Літо; Осінь; |
Потреба у догляді | Низька; |