Жовторіг горобинолистий | Xanthoceras sorbifolium | Ксантоцерас рябинолистный / Чекалкин орех
Жовторіг горобинолистий
Xanthoceras sorbifolium
Ксантоцерас рябинолистный/Чекалкин орех
Синоніми: Чекалкін горіх, китайський каштан, жовторіг, кремовий горіх, Yellowhorn, Ксантоцерас горобинолистий.
Походження/історія: Чекалкін горіх вперше зібраний і названий у 1833 році, цей представник сімейства ягідних ( Sapindaceae) спочатку почали культивувати в Європі (Париж) у 1868 році. Джозеф Гукер, директор Королівського ботанічного саду в Кью (1865-1885), описав цю рослину в 1887 році як «один із найпривабливіших і найцікавіших витривалих садових кущів, які були представлені через багато років». Ксантоцерас також отримав нагороду Royal Horticultural Society Award of Garden Merit, яка підтверджує його потенційну цінність і вплив на ландшафт.
Опис сорту / переваги: цей чудовий листяний вид із північного Китаю є одним із найкрасивіших маленьких дерев. З дуже привабливим, перистим, зеленим листям, розділеним на безліч тонких зубчастих листків, наприкінці весни та на початку літа дерево дає довгі, прямостоячі волоті великих, запашних, невиразно трубчастих білих квітів із п’ятьма пелюстками, всередині жовтого та кармінового кольору. Згодом з’являються плоди-коробочки які при дозріванні розтріскуються і можна поласувати смачними горішками-насінинами, розміром трохи більші за горошину, їх можна вживати та в сирому і в смаженому вигляді, містять 64% жиру. Молоде листя та квіти ксантоцераса теж їстівні. Витримує мороз -35°C.
Тривалість життя: понад 60 років. В устимівському дендропарку є екземпляр якому вже понад 110 років.
Форма: невелике, листопадне дерево або кущ з круглою кроною, та химерно вигнутим стовбуром (див. фото).
Розмір: висота та діаметр рослини близько 3-4 м.
Швидкість зростання / сила росту: річний приріст близько 25 см.
Кора: світло-коричнева.
Листя: зелене, перисте, схоже на листя горобини. Восени колір змінюється на жовтий.
Квіти: пятипелюсткові, білі з червоною серединкою 3-4 см в діаметрі, зібрані в довгі (25 см) волоті суцвіть.
Час цвітіння: травень.
Плоди: чекалкиного горіха достигають в серпні-вересні. Всередині зеленої капсули (масою 36-39 г) яка розривається, коли дозріває, знаходяться 5-15шт смачних, круглих, темно-коричневих, твердих, гладеньких горішків масою 0,75 г, ядра яких їдять сирими, або смаженими. Стиглі горішки на смак солодкуваті. Недостиглі трохи гірчать.
Коріння: з перших років життя утворює сильний стрижневий корінь.
Світло: Ксантоцерас краще росте і розвивається на сонці, може витримати півтінь. На батьківщині росте в дикому вигляді на сонячних кам'янистих схилах. Потребує захисту від вітру.
Волога: посухостійкий, але в жаркий період вимагає поливу.надає перевагу родючому, нейтральному ґрунту. Уникає сирих місць. Погано витримує застоювання води.
Застосування: в Україні Ксантоцерас мало кому відомий, але це потрібно виправляти, тому що це досить цінний вид як для ландшафтного використання, так і в промисловості. Ксантоцерасом можна любуватися весь вегетаціїний період, тому його краще садити на видному місці наприклад посеред газону, неподалік будинку, в парковій архітектурі для створення алей. Цінується за його невибагливість, декоративність і тонкий аромат під час цвітіння. Його м'яке шовковисте листя діє заспокійливо і привносить гармонію в навколишній простір. Молоде листя та квіти додають до салатів. Насіння-горішки споживають у свіжому чи смаженому виді, використовують для приготування різних страв, вони дуже поживні та корисні.
Кліматична зона / зона морозостійкості: 4 - абсолютно вся територія України (5a - 7b) від Закарпаття (5b - 6b) до Луганська (5a-5b) і Криму (6a-7b). Купити Ксантоцерас горобинолистий в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA. Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд».
Посадка: для того, щоб Ксантоцерас горобинолистий добре ріс, перед посадкою рекомендуємо звільнити ґрунт від бур'янів, особливо багаторічних, удобрити поживними речовинами (чорнозем або будь-який здоровий гумусований темний луговий / садовий ґрунт). Саджанці краще купити в пластиковому контейнері з добривами, так рослина не викопується з неминучим пошкодженням кореневої системи та після посадки гарантовано приживається. Чекалкин горіх з вдячністю відгукується на внесення мінеральних і органічних добрив. На території бідних піщаних ґрунтів (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) рекомендуємо підсипати компост (отриманий з відходів городу, саду, кухні) або Біогумус (вермикомпост від латинського «vermis» – «хробак») — це органічне, повністю екологічно чисте і найкраще з відомих добриво, вироблене шляхом переробки органічних відходів рослинництва і тваринництва популяціями дощового черв'яка. Біогумус призначений для активізації надходження до рослин поживних речовин, посилення діяльності ґрунтової мікрофлори, активізації в рослинах синтезу білків, вуглеводів і вітамінів, підвищення стійкості рослин до температур, зниження надходження в рослини радіонуклідів, важких металів і пестицидів, активізації росту і розвитку рослин. Біогумус можна придбати в садовому центрі Проксіма, або замовити з доставкою поштою в нашому інтернет-магазині. Органіка значно поліпшить структуру «легких» ґрунтів і «запускає» вічний природний двигун ґрунтових бактерій. Внаслідок чого хробаки від сусідів самі мігрують до вас і запустять ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Прийшов час позбавлятися від диких паршивих звичок знищення (підкорення) природи «на благо» людини. Доцільніше сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Полив: при посадці Ксантоцерас (незалежно від погоди) рясно поливають з розрахунку відро води під кожне дерево і мульчують сосновою корою (перегній, солома, трава). Полив необхідно повторити через 5-7 днів - при 2-3 кратному поливі з'єднуються ґрунтові капіляри, посадковий ком не відділяється від решти ґрунту і зберігається постійно у вологому стані.
Обрізка: бажано проводити на другий рік після посадки, після цвітіння, видаляючи слабкі та погано розвинені пагони. Ксантоцерас добре переносить формуючу обрізку. Догляд: потребує мульчування пристовбурного кола, видалення бур'янів, розпушування ґрунту. Добриво, підживлення: перед застосуванням будь-яких добрив радимо ретельно дослідити склад Вашого і завезеного ґрунту за допомогою аналізів в лабораторії. В межах Київської області в нашому садовому центрі ми порадимо відповідальних постачальників родючого ґрунту.
Весна - літо NPK+ME (N-азот, F-фосфор, K-калій - набір комплексних добрив з ME-мікроелементами) - більше азоту, наприклад NPK 20.10.10, NPK 20.20.20, або подібні формули.
Восени – калійні добрива NPK+ME. В умовах центральної України радимо азотні добрива використовувати не пізніше кінця липня. Таким чином ми захищаємо рослину від пізньої вегетації, щоб молоді прирости встигли здерев'яніти до перших морозів. Дозування: 1,5 грам на 1л придбаного вами контейнера, або 1 грам, на кожні 10 см висоти рослини. Вносимо шляхом змішування добрив з верхнім шаром ґрунту пристовбурного кільця, або зробивши 2-4 невеликі отвори в ґрунті поблизу рослини. Двічі на рік з інтервалом 4 тижні звичайними (гранульованими, чи водорозчинними), або всього один раз навесні 2-3 грами пролонгованих, довготривалих добрив на кожні 10 см висоти, таким самим способом. Також, якщо у вас є крапельна система зрошування, надзвичайно ефективне внесення шляхом фертигації. Восени бажано давати збалансований комплекс добрив з підвищеним вмістом калію (осіннє).
Хвороби та шкідники: жовторіг не пошкоджується шкідниками та хворобами. Але для профілактики краще обробляти всі рослин. Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли шкідник розмножується і «доїдає» рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їх людські «ватні» родичі - кремлівські окупанти «колоради», ненажерливі та лізуть в чужі сади. Перші та другі повинні знищуватися до розповзання на великі території. Позакореневі обробки по кронам: починаючи з початку квітня і до середини осені спеціальними комплектами №1, №2, №3, №4. В склад кожного з чотирьох комплектів, входять різні інсектицид, фунгіцид, добриво, стимулятор, прилипач, інструкція по використанню з вказаним терміном застосування. Ми використовуємо препарати тільки всесвітньо відомих лідерів – виробників Bayer і Syngenta. Добрива Італія або Іспанія. Склад комплектів змінюється щороку в результаті аналізу наявних сезонних шкідників. Комплект на рік з чотирьох упаковок – це 14-16 препаратів пропонується нами по акційній ціні. Вартість комплекту препаратів на рік на 20% дешевше ніж купувати їх окремо. Комплекти можна придбати в садовому центрі Проксіма, або замовити з доставкою поштою в нашому інтернет-магазині.
Ґрунтові шкідники: від ґрунтових шкідників (хрущ, совка і т.д) ми використовуємо препарати на основі амідаклоприду, тіаметоксаму, тефлутрину три-чотири рази на рік на 30-40 днів, починаючи з початку квітня до жовтня, або раз на рік одною великою гранулою комплексного пролонгованого препарату Ініціатор (Bayer Німеччина). Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли шкідник розмножується і «доїдає» рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські «ватяні» однофамільці - кремлівські окупанти «колоради», ненажерливі та лізуть в чужі сади. Перші та другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Захист від бур'янів: для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид загальної дії Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. Кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12 см. Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності.
Норма витрати робочого розчину: молодий кущ – 0,3 л, кущ середнього віку – 0,3-0,5л, кущ з великою кроною - більше 0,7л. Дякуємо компанії Syngenta за інформаційне сприяння.
Жовторіг горобинолистий
Xanthoceras sorbifolium
Ксантоцерас рябинолистный/Чекалкин орех
Синоніми: Чекалкін горіх, китайський каштан, жовторіг, кремовий горіх, Yellowhorn, Ксантоцерас горобинолистий.
Походження/історія: Чекалкін горіх вперше зібраний і названий у 1833 році, цей представник сімейства ягідних ( Sapindaceae) спочатку почали культивувати в Європі (Париж) у 1868 році. Джозеф Гукер, директор Королівського ботанічного саду в Кью (1865-1885), описав цю рослину в 1887 році як «один із найпривабливіших і найцікавіших витривалих садових кущів, які були представлені через багато років». Ксантоцерас також отримав нагороду Royal Horticultural Society Award of Garden Merit, яка підтверджує його потенційну цінність і вплив на ландшафт.
Опис сорту / переваги: цей чудовий листяний вид із північного Китаю є одним із найкрасивіших маленьких дерев. З дуже привабливим, перистим, зеленим листям, розділеним на безліч тонких зубчастих листків, наприкінці весни та на початку літа дерево дає довгі, прямостоячі волоті великих, запашних, невиразно трубчастих білих квітів із п’ятьма пелюстками, всередині жовтого та кармінового кольору. Згодом з’являються плоди-коробочки які при дозріванні розтріскуються і можна поласувати смачними горішками-насінинами, розміром трохи більші за горошину, їх можна вживати та в сирому і в смаженому вигляді, містять 64% жиру. Молоде листя та квіти ксантоцераса теж їстівні. Витримує мороз -35°C.
Тривалість життя: понад 60
...Характеристики |
|
Тип рослини | Дерева; Кущі; |
Форма росту | Одностовбурні дерева; Розлогі; Кулясті; |
Висота рослини | 3-7м; |
Діаметр дорослої рослини | 3-5м; |
Щільність крони | Рихла крона, яка пропускає світло; |
Колір крони | Зелений; |
Колір крони восени | Жовтий; |
Колір квітів | Білий; |
Декоративні квіти | Квітучі рослини; |
Період цвітіння | Травень; |
Світло | Сонце; Напівтінь; |
Вимоги до поливу | Посухостійкі; Помірний полив; |
Умови навколишнього середовища | Піщані сухі бідні ґрунти; Сухі степи і луки півдня України; |
Кліматична зона України | 4 зона (34,4°С-28,9°С) |
Кислотність грунту / РН | Рослини для нейтральних ґрунтів РН 6,5-7,2; |
Використання в ландшафтному дизайні | Природні пейзажні парки; Сади каменів/альпінарії/; Акценти / солітери; |
Особливості рослини | Медонос; Їстівні плоди; |
Сезон декоративності | Весна; Літо; Осінь; |
Потреба у догляді | Низька; |