Ожина безколючкова Натчез | Rubus fruticosus Natchez | Ежевика безколючковая Натчез
Ожина безколючкова Натчез
Ежевика безколючковая Натчез
Rubus fruticosus Natchez
Blackberry Natchez
Походження / історія: Сорт виведений в арканзаському університеті в США в 2007 р
Група рослин: напівкущові рослини.
Опис сорту: Прекрасний, порівняно новий, безколючковий сорт ожини. Напівкущ з самого початку вертикально зростаючий, пізніше гілки дугоподібно вигинаються - Один з найбільш ранніх сортів ожини, починає дозрівати в середині липня. За врожайністю набагато перевершує основні ягідні культури, поступаючись хіба що винограду.
Форма: напівсланкий кущ - на початку росту відзначається вертикальний напрямок пагонів, після чого вони приймають положення, характерне сланким сортам.
Розмір: Кущ з довгими пагонами довжиною 3-4м.
Швидкість зростання/сила росту: швидко зростаючий.
Пагони: Гілки потужні, товсті, з безліччю розгалужень, легко піддаються формуванню куща й підв'язки їх до шпалери. Як і малина, ожина Natchez має дворічний цикл розвитку. У перший рік вона розвиває пагони в довжину, а на другий рік на стеблах виростають плодові гілочки, що дають ягоди.
Листя: Листя Blackberry Natchez дещо відрізняються від інших сортів ожини. Вони середніх розмірів, світло-зеленого кольору, з дрібною зазубреністю по краю і гофрованою поверхнею.
Квітки: Цвіте в травні білими квітами, з 5-6 пелюстками.
Плоди: Ягоди чорного кольору з вираженим блиском, довгастої форми, близько 4 см в довжину, зібрані в кисті. Помірно щільні, важкі, але не жорсткі, соковиті, з десертним неординарним дуже солодким смаком і тонким ожинним ароматом. Ягоди не дрібніють в кінці збору.
Час дозрівання: Кінець червня - початок липня. Плодоношення триває від 35дней до 5-ти тижнів.
Коренева система: Добре розвинена, крім основного кореня має безліч додаткових і залягає на глибині 10-30см.
Ставлення до світла / інсоляція: сонцелюбна рослина, однак, і в півтіні вона буде відчувати себе нормально.
Грунт: Ожина Natchez краще росте і плодоносить на родючому, вологому і добре дренованому грунті, не виносить близького залягання грунтових вод. Чуйна до підвищений вміст в грунті органіки, а також наявність фосфору і калію. Не виносить зайвої вологості і залягання грунтових вод ближче 1м від поверхні землі.
Переваги: Раннє дозрівання, великі ягоди і висока врожайність дозволяють назвати Натчез одним з кращих ранніх сортів ожини. Ягоди ожини використовують, в основному, в свіжому вигляді, але можна переробляти в желе, джем, сік, вино. Рекомендується вирощувати з використанням опори (шпалери). Сорт стійкий до шкідників і хвороб.
Кліматична зона / зона морозостійкості: 6 - при певному догляді абсолютно вся територія УКРАЇНИ (5a - 7b) від Закарпаття (5b - 6b) до Луганська (5a-5b) і Криму (6a-7b).
Купити Ожину безколючкову Natchez в Києві за низькими цінами можна в розпліднику рослин PROXIMA.
↓↓↓ Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд» ↓↓↓
Контейнер/ком: | Висота: | Діаметр крони: | Вік: | Ціна: | Кількість: |
0,5-3л | 15-20см | 5-10см | 2 | 135 грн |
- + |
3л | 50-70см | 20-30см | 4 | 170 грн |
- + |
Посадка: Щоб Ожина Natchez добре росла, грунт перед посадкою повинен бути добре підготовлений, звільнений від бур'янів, особливо багаторічних, багатий на поживні речовини (чорнозем або будь-який здоровий гумусований темний луговий/садовий ґрунт). Рекомендується для поліпшення фізико-хімічного складу грунту переорювання з додаванням компосту. Ями повинні бути приблизно 60 см в діаметрі і глибиною від 30см, розмір залежить від розміру саджанця. Пересаджуємо рослину з тимчасового контейнера, не руйнуючи земляний ком (якщо рослина з голою кореневою системою, то на дно ями насипаємо земляний горбок і розподіляємо по ньому зволожені коріння вниз). Засипаємо родючою землею, злегка притоптуємо. Немає необхідності купувати спеціальні субстрати. Чим більше родючий шар, тим менше доведеться вносити добрив. Робимо пристовбурні кола з валиком, для природного збору дощової води і рясно заливаємо в кілька парафій.
Вид грунту / грунту: Як і всі інші рослини Blackberry Natchez відмінно відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське полісся, в тому числі велика частина київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостуваного гною, або компост, отриманий з відходів вашого саду, кухні, городу. Органіка поліпшує структуру "легких" грунтів і "запускає" природний вічний двигун грунтових бактерій. Черви самі мігрують від сусідів до вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Якщо ми навчимося його "обслуговувати", то забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Нерозумно удобрювати плодові рослини нітратами, виловлюючи їх потім в організмі у вигляді нітритів і метгемоглобіну, що руйнують організм. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи на благо людини, і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Саджанці краще купити в пластиковому контейнері з добривами, так рослина не піддається викопуванню з неминучим пошкодженням кореневої системи і після посадки гарантовано приживається. Можна також купити рослину з голим коренем (ранньою весною чи пізньою осінню без листя), які також відмінно приживаються.
Полив: При посадці, незалежно від погоди, кущі ожини рясно поливають і мульчують, краще верховим торфом. Вона любить вологий грунт, але не переносить зайвої вологи. Досить поливати кущі 1 раз в тиждень з розрахунку 4-5 відер води на один кущ - при 2-3 кратному поливі з'єднуються грунтові капіляри, посадковий ком не відділяється від решти грунту і зберігається постійно у вологому стані.
Обрізка: Після посадки Rubus Natchez обрізаються до 30см від рівня грунту, а якщо є плодові гілочки, то їх треба видалити зовсім. Після того, як нові стебла зміцніють, старі стебла-пеньки можна обрізати до рівня грунту, щоб вони не заважали подальшому зростанню нових стебел. В кінці березня наступного року рекомендується прищипувати верхівки, провокуючи цим інтенсивне утворення плодових гілочок. Після плодоношення пагони вирізають під корінь, залишаючи пагони нинішнього року, на яких буде формуватися урожай наступного року. Сильні стебла підв'язують у міру зростання до шпалери. Восени (вересень-жовтень) обрізають всі торішні пагони, які вже плодоносили до рівня грунту. Всі нові стебла поточного року підв'язують, а верхівки рекомендується зігнути дугою.
Добриво/захист: Висаджені рослини слід відразу ж підгодувати мінеральними добривами. Перша порція азоту вноситься в перший рік в середині травня. Друга - в середині червня. Завдяки цьому, вже до осені утворюються потужні прирости, необхідні для утворення крони. Якщо ріст саджанців у перший рік занадто інтенсивний, на наступний рік азотне добриво обмежуємо, залишивши тільки травневе внесення, але вже на початку місяця. Щоб спровокувати плодоношення, на третій і четвертий рік азотні добрива зводимо до мінімуму. Гарному розвитку кущів, особливо на легких ґрунтах, сприяє мульчування перегноєм або компостом.
Дуже важливо захистити Вашу рослина від різного виду хвороб і шкідників, які можуть завдати шкоди вашому врожаю. І найкращим способом цього захисту буде правильне вживання хімічних препаратів на різних стадіях розвитку.
Посадка саджанців: проти грунтових шкідників (личинки жуків, дротяників), гнилі - замочування коренів саджанців в сметаноподібну масу, що складається з рудої глини, перегною і води в співвідношенні 0,7: 0,8: 1, з додаванням до отриманої маси Актари та Максим .
Розпускання бруньок: Проти листової попелиці, а також хвороб: дедімелез, сіра гниль застосовують Актеллік, Енжіо або Актара + Хорус. Бакова суміш фунгіцидів і інсектицидів. Відокремлення бутонів: проти попелиці, кліщів, а також хвороби дедімелез застосовують Актеллік + Хорус.
Перед цвітінням: проти попелиці, галиці, а також хвороб: дедімельоз, сіра гниль застосовують Актеллік + Свитч. Бакова суміш фунгіцидів і інсектицидів.
Після цвітіння - формування ягід: антракноз, дедімелез проводять вирізання і спалювання зів'ялих пагонів з потовщенням (раз в 10 днів). Після збору ягід: проти дедімільозу, септоріозу - застосовується Хорус.
Листопад грудень: проти збудників хвороб і шкідники необхідно провести розчистку і спалювання старих стебел, які плодоносили.
Грунтові шкідники: На сьогоднішній день в Україні немає більш небезпечного грунтового шкідника ніж хрущ (рус. - Хрущ). З середини квітня, побачивши першого літаючого жука, ТЕРМІНОВО обробляємо крону Актарою, або будь-яким з численних препаратів на основі імідаклоприду, наприклад Престиж (Байєр), Антихрущ, при цьому частина розчину обов'язково повинна потрапити на стовбур (10см вище грунту) і кореневу шийку і не пролитися в бік. Подібні обробки повторюємо кожні 40-50 днів сезону вегетації. Проливаємо в грунт згідно з інструкцією.
Обробка по кроні і підлив по кореневій шийці в грунт з кінця квітня до вересня 1 раз в 40-60 днів. Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли шкідник розмножується і вже «доїдає» рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їх людські «ватні» родичі - кремлівські окупанти «колоради», ненажерливі та лізуть в чужі сади. Перші і другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Захист від бур'янів: В період до або після цвітіння для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид загальної дії Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. Кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12 см.
Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності. Норма витрати робочого розчину: молодий кущ - 0,3 л, кущ середнього віку - 0,5 -0,7 л, кущ з великою кроною - більше 0,7 л. Всі матеріали, для зручності користувача однієї фірми - Syngenta.
Ожина безколючкова Натчез
Ежевика безколючковая Натчез
Rubus fruticosus Natchez
Blackberry Natchez
Походження / історія: Сорт виведений в арканзаському університеті в США в 2007 р
Група рослин: напівкущові рослини.
Опис сорту: Прекрасний, порівняно новий, безколючковий сорт ожини. Напівкущ з самого початку вертикально зростаючий, пізніше гілки дугоподібно вигинаються - Один з найбільш ранніх сортів ожини, починає дозрівати в середині липня. За врожайністю набагато перевершує основні ягідні культури, поступаючись хіба що винограду.
Форма: напівсланкий кущ - на початку росту відзначається вертикальний напрямок пагонів, після чого вони приймають положення, характерне сланким сортам.
Розмір: Кущ з довгими пагонами довжиною 3-4м.
Швидкість зростання/сила росту: швидко зростаючий.
Пагони: Гілки потужні, товсті, з безліччю розгалужень, легко піддаються формуванню куща й підв'язки їх до шпалери. Як і малина, ожина Natchez має дворічний цикл розвитку. У перший рік вона розвиває пагони в довжину, а на другий рік на стеблах виростають плодові гілочки, що дають ягоди.
Листя: Листя Blackberry Natchez дещо відрізняються від інших сортів ожини. Вони середніх розмірів, світло-зеленого кольору, з дрібною зазубреністю по краю і гофрованою поверхнею.
Квітки: Цвіте в травні білими квітами, з 5-6 пелюстками.
Плоди: Ягоди чорного кольору з вираженим блиском, довгастої форми, близько 4 см в довжину, зібрані в кисті. Помірно щільні, важкі, але не жорсткі, соковиті, з десертним неординарним дуже солодким смаком і тонким ожинним ароматом. Ягоди не дрібніють в кінці збору.
Час дозрівання: Кінець червня - початок липня. Плодоношення триває від 35дней до 5-ти тижнів.
Коренева система: Добре розвинена, крім основного кореня має безліч додаткових і залягає на глибині 10-30см.
Ставлення до світла / інсоляція: сонцелюбна рослина, однак, і в півтіні вона буде відчувати себе нормально.
Грунт: Ожина Natchez краще росте і плодоносить на родючому, вологому і добре дренованому грунті, не виносить близького залягання грунтових вод. Чуйна до підвищений вміст в грунті органіки, а також наявність фосфору і калію. Не виносить зайвої вологості і залягання грунтових вод ближче 1м від поверхні землі.
Переваги: Раннє дозрівання, великі ягоди і висока врожайність дозволяють назвати Натчез одним з кращих ранніх сортів ожини. Ягоди ожини використовують, в основному, в свіжому вигляді, але можна переробляти в желе, джем, сік, вино. Рекомендується вирощувати з використанням опори (шпалери). Сорт стійкий до шкідників і хвороб.
Кліматична зона / зона морозостійкості: 6 - при певному догляді абсолютно вся територія УКРАЇНИ (5a - 7b) від Закарпаття (5b - 6b) до Луганська (5a-5b) і Криму (6a-7b).
Купити Ожину безколючкову Natchez в Києві за низькими цінами можна в розпліднику рослин PROXIMA.
↓↓↓ Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист, відгуки - нижче - під фото, а також в розділі «Посадка і догляд» ↓↓↓
Посадка: Щоб Ожина Natchez добре росла, грунт перед посадкою повинен бути добре підготовлений, звільнений від бур'янів, особливо багаторічних, багатий на поживні речовини (чорнозем або будь-який здоровий гумусований темний луговий/садовий ґрунт). Рекомендується для поліпшення фізико-хімічного складу грунту переорювання з додаванням компосту. Ями повинні бути приблизно 60 см в діаметрі і глибиною від 30см, розмір залежить від розміру саджанця. Пересаджуємо рослину з тимчасового контейнера, не руйнуючи земляний ком (якщо рослина з голою кореневою системою, то на дно ями насипаємо земляний горбок і розподіляємо по ньому зволожені коріння вниз). Засипаємо родючою землею, злегка притоптуємо. Немає необхідності купувати спеціальні субстрати. Чим більше родючий шар, тим менше доведеться вносити добрив. Робимо пристовбурні кола з валиком, для природного збору дощової води і рясно заливаємо в кілька парафій.
Вид грунту / грунту: Як і всі інші рослини Blackberry Natchez відмінно відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське полісся, в тому числі велика частина київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостуваного гною, або компост, отриманий з відходів вашого саду, кухні, городу. Органіка поліпшує структуру "легких" грунтів і "запускає" природний вічний двигун грунтових бактерій. Черви самі мігрують від сусідів до вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Якщо ми навчимося його "обслуговувати", то забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Нерозумно удобрювати плодові рослини нітратами, виловлюючи їх потім в організмі у вигляді нітритів і метгемоглобіну, що руйнують організм. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи на благо людини, і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Саджанці краще купити в пластиковому контейнері з добривами, так рослина не піддається викопуванню з неминучим пошкодженням кореневої системи і після посадки гарантовано приживається. Можна також купити рослину з голим коренем (ранньою весною чи пізньою осінню без листя), які також відмінно приживаються.
Полив: При посадці, незалежно від погоди, кущі ожини рясно поливають і мульчують, краще верховим торфом. Вона любить вологий грунт, але не переносить зайвої вологи. Досить поливати кущі 1 раз в тиждень з розрахунку 4-5 відер води на один кущ - при 2-3 кратному поливі з'єднуються грунтові капіляри, посадковий ком не відділяється від решти грунту і зберігається постійно у вологому стані.
Обрізка: Після посадки Rubus Natchez обрізаються до 30см від рівня грунту, а якщо є плодові гілочки, то їх треба видалити зовсім. Після того, як нові стебла зміцніють, старі стебла-пеньки можна обрізати до рівня грунту, щоб вони не заважали подальшому зростанню нових стебел. В кінці березня наступного року рекомендується прищипувати верхівки, провокуючи цим інтенсивне утворення плодових гілочок. Після плодоношення пагони вирізають під корінь, залишаючи пагони нинішнього року, на яких буде формуватися урожай наступного року. Сильні стебла підв'язують у міру зростання до шпалери. Восени (вересень-жовтень) обрізають всі торішні пагони, які вже плодоносили до рівня грунту. Всі нові стебла поточного року підв'язують, а верхівки рекомендується зігнути дугою.
Добриво/захист: Висаджені рослини слід відразу ж підгодувати мінеральними добривами. Перша порція азоту вноситься в перший рік в середині травня. Друга - в середині червня. Завдяки цьому, вже до осені утворюються потужні прирости, необхідні для утворення крони. Якщо ріст саджанців у перший рік занадто інтенсивний, на наступний рік азотне добриво обмежуємо, залишивши тільки травневе внесення, але вже на початку місяця. Щоб спровокувати плодоношення, на третій і четвертий рік азотні добрива зводимо до мінімуму. Гарному розвитку кущів, особливо на легких ґрунтах, сприяє мульчування перегноєм або компостом.
Дуже важливо захистити Вашу рослина від різного виду хвороб і шкідників, які можуть завдати шкоди вашому врожаю. І найкращим способом цього захисту буде правильне вживання хімічних препаратів на різних стадіях розвитку.
Посадка саджанців: проти грунтових шкідників (личинки жуків, дротяників), гнилі - замочування коренів саджанців в сметаноподібну масу, що складається з рудої глини, перегною і води в співвідношенні 0,7: 0,8: 1, з додаванням до отриманої маси Актари та Максим .
Розпускання бруньок: Проти листової попелиці, а також хвороб: дедімелез, сіра гниль застосовують Актеллік, Енжіо або Актара + Хорус. Бакова суміш фунгіцидів і інсектицидів. Відокремлення бутонів: проти попелиці, кліщів, а також хвороби дедімелез застосовують Актеллік + Хорус.
Перед цвітінням: проти попелиці, галиці, а також хвороб: дедімельоз, сіра гниль застосовують Актеллік + Свитч. Бакова суміш фунгіцидів і інсектицидів.
Після цвітіння - формування ягід: антракноз, дедімелез проводять вирізання і спалювання зів'ялих пагонів з потовщенням (раз в 10 днів). Після збору ягід: проти дедімільозу, септоріозу - застосовується Хорус.
Листопад грудень: проти збудників хвороб і шкідники необхідно провести розчистку і спалювання старих стебел, які плодоносили.
Грунтові шкідники: На сьогоднішній день в Україні немає більш небезпечного грунтового шкідника ніж хрущ (рус. - Хрущ). З середини квітня, побачивши першого літаючого жука, ТЕРМІНОВО обробляємо крону Актарою, або будь-яким з численних препаратів на основі імідаклоприду, наприклад Престиж (Байєр), Антихрущ, при цьому частина розчину обов'язково повинна потрапити на стовбур (10см вище грунту) і кореневу шийку і не пролитися в бік. Подібні обробки повторюємо кожні 40-50 днів сезону вегетації. Проливаємо в грунт згідно з інструкцією.
Обробка по кроні і підлив по кореневій шийці в грунт з кінця квітня до вересня 1 раз в 40-60 днів. Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли шкідник розмножується і вже «доїдає» рослину. Приклад - війна садівників українців з колорадськими жуками, які, як і їх людські «ватні» родичі - кремлівські окупанти «колоради», ненажерливі та лізуть в чужі сади. Перші і другі повинні знищуватися до розповзання на великі території.
Захист від бур'янів: В період до або після цвітіння для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид загальної дії Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. Кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12 см.
Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності. Норма витрати робочого розчину: молодий кущ - 0,3 л, кущ середнього віку - 0,5 -0,7 л, кущ з великою кроною - більше 0,7 л. Всі матеріали, для зручності користувача однієї фірми - Syngenta.
Характеристики |
|
Видова назва плодового куща | Ожина; |
Запилення рослини | Самозапильна; |
Плоди | Великі; |
Сезон плодоношення | Ранній; |
Смакові якості | Солодко-кислі; |
Тип рослини | Плодовий кущ; |
Форма рослини | Розлога; |
Висота рослини | 3-7м; |
Кліматична зона України | 5 зона (-28,8°С - 23,4°С) вся Україна; |
Ожина безколючкова Натчез | Ежевика безколючковая Натчез | Rubus fruticosus Natchez