Фундук звичайний Каталонський | Фундук обыкновенный Каталонский | Corylus avellana Katalonskiy
Фундук звичайний Каталонський
Фундук обыкновенный Каталонский
Corylus avellana Katalonskiy
Hazelnut tree Katalonski
Синоніми: Ліщина звичайна, ліщина, горіх лісовий, Ліщина велика, Ломбардець горіх.
Запилювачі: сорт самозапилюється, але якщо поруч немає природних посадок дикої ліщини, то для поліпшення плодоношення рекомендується висаджувати такі сорти фундука: Ламберт червонолистий, Халле, Давіана.
Походження / історія: фундук Каталонський походить з іспанської Каталонії, де ще в 17 столітті селяни розмножували «клюшками» рясно-плодоносні кущі дикої гірської ліщини і садили вдома. Потім перевіряли роками сорт до того, як починали продавати на місцевому ринку. Сорт походить від ліщини Понтійської (Corylus pontica). Цей фундук один з найстаріших сортів в Європі.
Опис сорту: плоди ростуть гроном по 2-5 штук, дуже солодкі і смачні. Урожайність стабільно хороша, початок плодоношення з 3 року. Товарне плодоношення настає з 12 років і становить близько 25 кілограмів з куща.
Форма: кущ з розлогою кроною, часом вирощують в формі деревця.
Розмір: кущ з помірною силою зростання в умовах України досягає висоти 4-4.5 метрів діаметром 4-5 м.
Швидкість зростання / сила росту: Corylus avellana Katalonskiy характеризується помірною силою росту, особливо в молодому віці.
Листя: за величиною середні або маленькі, довжиною всього 10см, а в ширину не перевищують 8 см, густо розміщені на гілках. Листя має яскраве зелене забарвлення навесні, і жовто-помаранчеве пізньої осені.
Квітки: жіночі - у вигляді бруньок, чоловічі - в формі сережок. Дуже багато великих сережок (довжиною до 9 см, діаметр близько 7 мм), зазвичай по 2-3 грона ваблять до себе салатовим кольором.
Плоди: горіхи великі, високої якості, зібрані по 3-5 штук в кетяги. Середня вага горіха близько 4 грам, шкаралупа тонка і ламка, бронзового забарвлення. Вихід ядра близько 40%. Після дозрівання горіхи самі випадають з їх оболонки.
Ставлення до світла / інсоляція: віддає перевагу освітленим місцям, але не гірше росте і в півтіні.
Ґрунт: горіх Каталонський потребує нейтральих, легких, слабокислих ґрунтів з рівнем кислотності pH від 5,5 до 6,5, гірше росте при високому заляганні ґрунтових вод.
Застосування: Hazelnut tree Katalonskiy рясно і рано плодоносить, тому заслуговує на широке поширення в товарних посадках. Фундук використовують в кондитерських виробах як насичений амінокислотами та іншими корисними вітамінами продукт.
Кліматична зона / зона морозостійкості: 6 - абсолютно вся територія УКРАЇНИ (5a - 7b) від Закарпаття (5b - 6b) до Луганська (5a-5b) та Крим (6a-7b).
Купити Фундук звичайний Каталонський в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA.
↓↓↓ Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист - нижче - під фото. ↓↓↓
→Контейнер/ком: | Висота: | Діаметр крони: | Вік: | Ціна: | Кількість: |
г.к. | 60-80см | 5-10см | 1р | 100 грн |
- + |
г.к. | 80-100см | 10-15см | 2р | 120 грн |
- + |
г.к. | 100-120см | 15-20см | 2р | 140 грн |
- + |
5-7,5л | 100-140см | 40-50см | 3р | 200 грн |
- + |
Посадка: щоб фундук Каталонський добре ріс, ґрунт перед посадкою повинен бути добре підготовлений, звільнений від бур'янів, особливо багаторічних, багатий на поживні елементи (чорнозем або будь-яка здорова гумусована темна лугова / садова земля). Ями повинні бути приблизно 60 см в діаметрі і глибиною від 30см, розмір диктує розмір саджанця. Виймаємо рослину з тимчасового контейнера, не руйнуючи земляного кому (якщо рослина з голою кореневою системою, то на дно ямки насипаємо земляний горбок і розподіляємо по ньому зволожене коріння вниз). Засипаємо 4-6 кг перегною (НЕ ГНОЮ), заповнюємо родючою землею, притоптуємо. Немає необхідності купувати спеціальні субстрати. Чим більш родючий шар, тим менше доведеться вносити мінеральних добрив. Робимо пристовбурне коло з насипом, для природного збору дощової води і рясно заливаємо декілька раз.
Вид ґрунту: як і всі інші рослини фундук добре відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостованого гною, або компост, отриманий з відходів вашого саду, кухні, городу. Рекомендується також мульчування зеленим гноєм. Органіка поліпшує структуру "легких" ґрунтів і "запускає" природний вічний двигун ґрунтових бактерій. Черви самі від сусідів мігрують до вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Якщо ми навчимося його "обслуговувати", то забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Нерозумно удобрювати плодові рослини нітратами, виловлюючи їх потім в організмі у вигляді нітритів і метгемоглобіну, що руйнують організм. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи на благо людини, і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Всі сорти фундука нашого інтернет-магазину вирощені в Україні, морозостійкі і не вимагають ніякого укриття на зиму, крім обов'язкового захисту кори від зайців на висоту 120см. Саджанці краще купити в пластиковому контейнері з добривами, так рослина не піддається викопці з неминучим пошкодженням кореневої системи і після посадки гарантовано приживається. Також можна купити саджанці з голим коренем (ранньою весною чи пізньою осінню без листя), які відмінно приживаються.
Полив: при посадці фундук Каталонський рясно поливають з розрахунку 3-5 відер води під кожен кущ (незалежно від погоди) і мульчують. Полив необхідно повторити через 5-7 днів - при 2-3 кратному поливі з'єднуються ґрунтові капіляри, посадковий ком не відділяється від решти ґрунту і знаходиться постійно у вологому стані. Перший рік ґрунт під саджанцем не повинен пересихати.
Обрізка: природна форма Corylus avellana Katalonskiy – кущ, але його можна ростити і у вигляді дерева. Тоді необхідно регулярно вирізати всі прикореневі пагони. Цю роботу необхідно робити і при вирощуванні фундука в формі куща, щоб не допустити надлишку густоти крони. Фундук любить сонце, а при занадто густій кроні плодоносять тільки освітлені сонцем гілки. Рекомендуємо обмежити кількість скелетних гілок до 7-9 шт.
Хвороби: необроблені фунгіцидами рослини можуть вражатися борошнистою росою.
Добриво: висаджені дерева слід відразу ж підгодувати мінеральними добривами. Перша порція азоту вноситься в перший рік в середині травня. Друга - в середині червня. Завдяки цьому вже до осені утворюються потужні прирости, необхідні для утворення крони. Якщо ріст саджанців у перший рік занадто інтенсивний, на наступний рік азотне добриво обмежуємо, залишивши тільки травневе внесення, але вже на початку місяця. Щоб спровокувати плодоношення, на третій і четвертий рік удобрення азотом зводимо до мінімуму.
Захист: дуже важливо захистити вашу рослину від різного виду хвороб і шкідників, які можуть завдати шкоди вашому врожаю. І найкращим способом цього захисту буде правильне вживання хімічних препаратів на різних стадіях розвитку. Навесні, перед виходом горіхового довгоносика, протруюють ґрунт інсектицидом.
У фазі розпускання листя (коли починається яйцекладка жуків) - для боротьби з горіховим довгоносиком, фундуковим вусачем, вільховим листоїдом, кліщами, гусеницею, а також від борошнистої роси рослину обприскують фунгіцидами. У фазі росту плода (горішок) - від вільхового листоїда, попелиці, кліщів, гусениці, горіхового довгоносика і фундукового вусаня, а також борошнистої роси і плямистості листя застосовують Актеллік + Хорус. Бакова суміш фунгіцид + інсектицид. Обробку проводять через 12-14 днів після попередньої. У фазі росту плода (перед дозріванням) – від фундукового вусаня, попелиці, і проти хвороб: борошнистої роси і плямистості застосовують Енжіо, Актеллік, Хорус + Швидкість, а також бакові суміші фунгіцидів + інсектицидів. Ще за горіхами полюють білки, миші, горіховки і дятли.
Ґрунтові шкідники: на сьогоднішній день в Україні немає більш небезпечного ґрунтового шкідника, ніж хрущ. З середини квітня, побачивши першого хруща, ТЕРМІНОВО обробляємо крону будь-яким з численних препаратів на основі імідаклоприду, наприклад Престиж (Байєр), Антихрущ, при цьому частина розчину обов'язково повинна потрапити на стовбур (10см вище ґрунту) і кореневу шийку та не пролитися в бік. Подібні обробки повторюємо кожні 40-50 днів сезону вегетації. Проливаємо в ґрунт згідно з інструкцією, також ефективна Актара. Обробка по кроні і підлив по кореневій шийці в ґрунт з кінця квітня до вересня 1 раз в 40-60 днів. Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли шкідник розмножується і «доїдає» рослину. Приклад - війна садівників і українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські «ватяні» однофамільці - «колоради», дуже небезпечні і ненажерливі. І перші, і другі повинні оперативно знищуватися.
Захист від бур'янів: в період до або після цвітіння для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. Кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12 см. Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності. Норма витрати робочого розчину: молоде дерево - 1 л, дерево середнього віку - 2 л, дерево з великою кроною - більше 3 л. Всі матеріали, для зручності користувача однієї фірми - Syngenta.
Фундук звичайний Каталонський
Фундук обыкновенный Каталонский
Corylus avellana Katalonskiy
Hazelnut tree Katalonski
Синоніми: Ліщина звичайна, ліщина, горіх лісовий, Ліщина велика, Ломбардець горіх.
Запилювачі: сорт самозапилюється, але якщо поруч немає природних посадок дикої ліщини, то для поліпшення плодоношення рекомендується висаджувати такі сорти фундука: Ламберт червонолистий, Халле, Давіана.
Походження / історія: фундук Каталонський походить з іспанської Каталонії, де ще в 17 столітті селяни розмножували «клюшками» рясно-плодоносні кущі дикої гірської ліщини і садили вдома. Потім перевіряли роками сорт до того, як починали продавати на місцевому ринку. Сорт походить від ліщини Понтійської (Corylus pontica). Цей фундук один з найстаріших сортів в Європі.
Опис сорту: плоди ростуть гроном по 2-5 штук, дуже солодкі і смачні. Урожайність стабільно хороша, початок плодоношення з 3 року. Товарне плодоношення настає з 12 років і становить близько 25 кілограмів з куща.
Форма: кущ з розлогою кроною, часом вирощують в формі деревця.
Розмір: кущ з помірною силою зростання в умовах України досягає висоти 4-4.5 метрів діаметром 4-5 м.
Швидкість зростання / сила росту: Corylus avellana Katalonskiy характеризується помірною силою росту, особливо в молодому віці.
Листя: за величиною середні або маленькі, довжиною всього 10см, а в ширину не перевищують 8 см, густо розміщені на гілках. Листя має яскраве зелене забарвлення навесні, і жовто-помаранчеве пізньої осені.
Квітки: жіночі - у вигляді бруньок, чоловічі - в формі сережок. Дуже багато великих сережок (довжиною до 9 см, діаметр близько 7 мм), зазвичай по 2-3 грона ваблять до себе салатовим кольором.
Плоди: горіхи великі, високої якості, зібрані по 3-5 штук в кетяги. Середня вага горіха близько 4 грам, шкаралупа тонка і ламка, бронзового забарвлення. Вихід ядра близько 40%. Після дозрівання горіхи самі випадають з їх оболонки.
Ставлення до світла / інсоляція: віддає перевагу освітленим місцям, але не гірше росте і в півтіні.
Ґрунт: горіх Каталонський потребує нейтральих, легких, слабокислих ґрунтів з рівнем кислотності pH від 5,5 до 6,5, гірше росте при високому заляганні ґрунтових вод.
Застосування: Hazelnut tree Katalonskiy рясно і рано плодоносить, тому заслуговує на широке поширення в товарних посадках. Фундук використовують в кондитерських виробах як насичений амінокислотами та іншими корисними вітамінами продукт.
Кліматична зона / зона морозостійкості: 6 - абсолютно вся територія УКРАЇНИ (5a - 7b) від Закарпаття (5b - 6b) до Луганська (5a-5b) та Крим (6a-7b).
Купити Фундук звичайний Каталонський в Києві за низькими цінами можна в розсаднику рослин PROXIMA.
↓↓↓ Читати більше про посадку, полив, догляд, добриво, захист - нижче - під фото. ↓↓↓
Посадка: щоб фундук Каталонський добре ріс, ґрунт перед посадкою повинен бути добре підготовлений, звільнений від бур'янів, особливо багаторічних, багатий на поживні елементи (чорнозем або будь-яка здорова гумусована темна лугова / садова земля). Ями повинні бути приблизно 60 см в діаметрі і глибиною від 30см, розмір диктує розмір саджанця. Виймаємо рослину з тимчасового контейнера, не руйнуючи земляного кому (якщо рослина з голою кореневою системою, то на дно ямки насипаємо земляний горбок і розподіляємо по ньому зволожене коріння вниз). Засипаємо 4-6 кг перегною (НЕ ГНОЮ), заповнюємо родючою землею, притоптуємо. Немає необхідності купувати спеціальні субстрати. Чим більш родючий шар, тим менше доведеться вносити мінеральних добрив. Робимо пристовбурне коло з насипом, для природного збору дощової води і рясно заливаємо декілька раз.
Вид ґрунту: як і всі інші рослини фундук добре відгукується на внесення органічних і мінеральних добрив. На бідних піщаних ґрунтах (українське Полісся, в тому числі велика частина Київської області) радимо підсипати старий органічний гумус з компостованого гною, або компост, отриманий з відходів вашого саду, кухні, городу. Рекомендується також мульчування зеленим гноєм. Органіка поліпшує структуру "легких" ґрунтів і "запускає" природний вічний двигун ґрунтових бактерій. Черви самі від сусідів мігрують до вас і запускають ланцюгову реакцію вічного органічного двигуна. Якщо ми навчимося його "обслуговувати", то забудемо про дорогі імпортні мінеральні добрива назавжди. Нерозумно удобрювати плодові рослини нітратами, виловлюючи їх потім в організмі у вигляді нітритів і метгемоглобіну, що руйнують організм. Викидаючи органічні відходи в сміття, ми позбавляємо свої рослини кращих добрив. Прийшов час позбавлятися від паршивих радянських звичок знищення (підкорення) природи на благо людини, і починати сортувати відходи, як в Європі, піклуючись про майбутні покоління.
Всі сорти фундука нашого інтернет-магазину вирощені в Україні, морозостійкі і не вимагають ніякого укриття на зиму, крім обов'язкового захисту кори від зайців на висоту 120см. Саджанці краще купити в пластиковому контейнері з добривами, так рослина не піддається викопці з неминучим пошкодженням кореневої системи і після посадки гарантовано приживається. Також можна купити саджанці з голим коренем (ранньою весною чи пізньою осінню без листя), які відмінно приживаються.
Полив: при посадці фундук Каталонський рясно поливають з розрахунку 3-5 відер води під кожен кущ (незалежно від погоди) і мульчують. Полив необхідно повторити через 5-7 днів - при 2-3 кратному поливі з'єднуються ґрунтові капіляри, посадковий ком не відділяється від решти ґрунту і знаходиться постійно у вологому стані. Перший рік ґрунт під саджанцем не повинен пересихати.
Обрізка: природна форма Corylus avellana Katalonskiy – кущ, але його можна ростити і у вигляді дерева. Тоді необхідно регулярно вирізати всі прикореневі пагони. Цю роботу необхідно робити і при вирощуванні фундука в формі куща, щоб не допустити надлишку густоти крони. Фундук любить сонце, а при занадто густій кроні плодоносять тільки освітлені сонцем гілки. Рекомендуємо обмежити кількість скелетних гілок до 7-9 шт.
Хвороби: необроблені фунгіцидами рослини можуть вражатися борошнистою росою.
Добриво: висаджені дерева слід відразу ж підгодувати мінеральними добривами. Перша порція азоту вноситься в перший рік в середині травня. Друга - в середині червня. Завдяки цьому вже до осені утворюються потужні прирости, необхідні для утворення крони. Якщо ріст саджанців у перший рік занадто інтенсивний, на наступний рік азотне добриво обмежуємо, залишивши тільки травневе внесення, але вже на початку місяця. Щоб спровокувати плодоношення, на третій і четвертий рік удобрення азотом зводимо до мінімуму.
Захист: дуже важливо захистити вашу рослину від різного виду хвороб і шкідників, які можуть завдати шкоди вашому врожаю. І найкращим способом цього захисту буде правильне вживання хімічних препаратів на різних стадіях розвитку. Навесні, перед виходом горіхового довгоносика, протруюють ґрунт інсектицидом.
У фазі розпускання листя (коли починається яйцекладка жуків) - для боротьби з горіховим довгоносиком, фундуковим вусачем, вільховим листоїдом, кліщами, гусеницею, а також від борошнистої роси рослину обприскують фунгіцидами. У фазі росту плода (горішок) - від вільхового листоїда, попелиці, кліщів, гусениці, горіхового довгоносика і фундукового вусаня, а також борошнистої роси і плямистості листя застосовують Актеллік + Хорус. Бакова суміш фунгіцид + інсектицид. Обробку проводять через 12-14 днів після попередньої. У фазі росту плода (перед дозріванням) – від фундукового вусаня, попелиці, і проти хвороб: борошнистої роси і плямистості застосовують Енжіо, Актеллік, Хорус + Швидкість, а також бакові суміші фунгіцидів + інсектицидів. Ще за горіхами полюють білки, миші, горіховки і дятли.
Ґрунтові шкідники: на сьогоднішній день в Україні немає більш небезпечного ґрунтового шкідника, ніж хрущ. З середини квітня, побачивши першого хруща, ТЕРМІНОВО обробляємо крону будь-яким з численних препаратів на основі імідаклоприду, наприклад Престиж (Байєр), Антихрущ, при цьому частина розчину обов'язково повинна потрапити на стовбур (10см вище ґрунту) і кореневу шийку та не пролитися в бік. Подібні обробки повторюємо кожні 40-50 днів сезону вегетації. Проливаємо в ґрунт згідно з інструкцією, також ефективна Актара. Обробка по кроні і підлив по кореневій шийці в ґрунт з кінця квітня до вересня 1 раз в 40-60 днів. Краще 1 раз на місяць проводити профілактичні обробки, ніж лікувати, коли шкідник розмножується і «доїдає» рослину. Приклад - війна садівників і українців з колорадськими жуками, які, як і їхні людські «ватяні» однофамільці - «колоради», дуже небезпечні і ненажерливі. І перші, і другі повинні оперативно знищуватися.
Захист від бур'янів: в період до або після цвітіння для знищення однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид Ураган Форте, Раундап. Препарат вносять за умови захисту культури. Кращий період введення для широколистих бур'янів - від фази 2 справжніх листків до фази цвітіння, однорічні злакові - фаза 2-3 листків, багаторічні злакові - при висоті 10-12 см. Всі названі препарати змішуються без обмежень і без ризику зниження ефективності. Норма витрати робочого розчину: молоде дерево - 1 л, дерево середнього віку - 2 л, дерево з великою кроною - більше 3 л. Всі матеріали, для зручності користувача однієї фірми - Syngenta.
Характеристики |
|
Видова назва Горіхів | Фундук/Ліщина; |
Запилення рослини | Потребує запилювача; |
Плоди | Великі; Тривале зберігання; |
Смакові якості | Солодкі; |
Тип рослини | Горіх; |
Форма рослини | Розлога; |
Висота рослини | 3-7м; |
Кліматична зона України | 5 зона (-28,8°С - 23,4°С) вся Україна; |
Фундук звичайний Каталонський | Фундук обыкновенный Каталонский | Corylus avellana Katalonskiy